Anglie –  Ukrajina 1:0

V závěrečném utkání skupiny D se rozhodlo, který tým narazí na Španělsko a který na Itálii. Utkání rozhodla dobře dohraná standardní situace. Anglie hrála ve všech utkáních se stejnou organizací a způsobem hry, tzn. tým velice pozorně a dobře bránil ve středním pásmu. Nutno podot- knout, že jejich ochota a mentální síla bránit je obdivuhodná, po zisku míče velmi rychle útočí, mají vhodné hráče (rychlostní). V neposlední řadě se toto mužstvo prezentuje nejlépe zahrávanými standardními situacemi na Euru, Gerrard to kope skvěle a náběh hráčů je dostatečně agresivní. Anglie také velmi dobře brání standardky. Tímto způsobem může tento turnaj i vyhrát.
Pozitivním překvapením turnaje je bezpochyby tým Ukrajiny, který předvedl opět zajímavý fotbal s vysokým napadáním a touhou vstřelit branku (ve 25. minutě 9:0 na střely pro Ukrajinu). I když nakonec nepostoupil, zaslouží si respekt. Je to také perspektivní mladý tým, v tomto utkání dokázali, že jsou schopni nahradit i svoje největší hvěz- dy. Zajímavostí pro čtenáře může jistě být nasazovaní křídelních hráčů na stranu „přes nohu", tzn. praváka doleva a opačně (Bayern Mnichov, Ukrajina, Ajax, Plzeň a další). Co to může přinést? Takto útočící hráč je mnohem víc nebezpečný pro branku soupeře, protože při navádění míče do středu hřiště si hráč připraví míč na střelu na svou nohu, další výhodou je to, že obránce to má naopak na svoji slabší nohu. Nemohu nezmínit také ten fakt, že otevírá mnohem častěji prostor pro útočného krajního obránce. Co si můžeme z takového utkání vzít pro „náš" fotbal? Například prudkost přihrávek (to jsou střely) a převzetí míče prvním dotykem, v tomto to bylo ukázkové utkání.
Po tomto utkání se samozřejmě vyrojí spoustu debat ohledně zavedení videa. Jsem pro, aby se na takových akcích zavedlo, je jen otázkou upřesnit, v jakých situacích by se používalo (jen branky nebo i posuzování ofsajdových pozic, kolikrát za utkání, poločas). Bylo to další z různých pohledů poučné a zajímavé utkání.