Stříbro na šampionátu vybojoval Luboš Hájek ze Strakonic a bronz získal loňský mistr republiky Petr Opat z Rakovníka. Zajímavostí je, že všichni tři medailisté jsou profesionálními piloty tuzemských Českýcha erolinií.

Šampionát byl kvalifikací na mistrovství světa v přesném létání, které se uskuteční za rok v rakouském Riedu. Čeští piloti pojedou do Rakouska obhajovat zlaté medaile, které získali loni ve francouzském Troyes. Vedle zlatých medailí týmu tehdy přivezl titul juniorského mistra světa český pilot David Černý z Aeroklubu Liberec, který o víkendu ve Vysokém Mýtě potvrdil dobrou formu a vyhrál akademické mistrovství republiky.

V přesném létání soutěží piloti v co nejpřesnějším letu po předem zadané trati. Letí se dvě navigační etapy a soubor čtyř přistání na přesnost. V každé etapě musejí za letu vyhledat podle fotografií objekty a znaky, které jsou na zemi složeny z plachet. Na různých místech na trati pak jsou tajné časové branky.

Na přesnost přistávají piloti poprvésmotorem,pakdvakrát bez motoru, poslední přistání je přes dvoumetrovou překážku. Na republikovém mistrovství vyhrál v soutěži na přesnost přistání Filip, druhý byl Jiří Jakeš z Aeroklubu Jičín a třetí příčku obsadil Opat.

Celá česká navigační špička se zúčastní také mistrovství republiky v letecké rallye, což je obdobná soutěž dvoučlenných posádek. Na české mistrovství v letecké rallye, které se uskuteční od 5. do 8. července v Jaroměři, navíc přiletí také řada zahraničních pilotů. Půjde tak o nejsilněji obsazenou mezinárodní soutěž letošní sezony.