Relativně nový sport je k vidění v Králíkách. Domácí zápasy boxlacrossové ligy tam totiž hrají tvrdí hoši ze Šumperka. Manažer a současně hráč LC Šumperk ROBERT PODOBA nám prozradil, proč se jeho tým přesouvá k zápasům na východ Čech a o čem vlastně ten lacrosse je. Nejbližší utkání čeká Šumperk v Králíkách příští víkend, kdy se utkají s Pardubicemi a Plzní.


Jaký je rozdíl mezi lakrosem a boxlacrossem?

Lacrosse se dělí na několik odvětví. Je lakros český, který se hraje jednoruč a pak lacrosse, který pochází z Kanady, se dělí dále na box lacrosse a field lacrosse. Box proto, že se hraje v arénách jako v boxu. To znamená uzavřené hřiště s mantinely. Field lacrosse se hraje na velkém hřišti na americký fotbal.

Proč hrajete svá utkání v Králíkách a ne v Šumperku?
V Šumperku se teď spravuje stadion a za chvíli tam bude stejně led. My potřebujeme hřiště bez ledu a u nás v okrese žádné takové jako v Králíkách není. Jinak bychom pochopitelně hráli rádi někde blíž.

Lacrosse prý dříve sloužil indiánům k tomu, aby zahnali osobní spory, funguje to někdy i nyní?
(úsměv) Teď už tomu tak není, ale máte pravdu, chodilo to tak. Hřiště byla dlouhá i několik kilometrů a počet hráčů nebyl omezený. Hra trvala i několik dní

Vás sport je asi hodně tvrdý a o zranění není nouze. Lze říci, jestli existuje nějaké klasické lacrossové?
Ano lacrosse je hodně tvrdý sport, něco mezi americkým fotbalem a hokejem. O lacrossu se říká, že je tvrdší jak hokej a rychlejší jak fotbal. Prostě hra třetího tisíciletí (smích). Častým zraněním jsou například obraženiny. Když vás někdo narve na mantinel, tak trpí i kolena.

Jsou hráči nějak chráněni pravidly?
Samozřejmě, že ano. Nesmí se podlé fauly, to znamená do hlavy, sekání a hlídá se i hranice tvrdosti. Dá se říci, že je to podobné s hokejem, v tom jsou jen pravidla trochu utaženější.

Slyšel jsem ale, že při boxlacrossu je povolen krosček…
To je pravda, zepředu a z boku jsou povolené. Zezadu ale ne.

Celkem brutální. Stáčí dobře mířená rána a nepomůže vám rozhodčí, ale až šikovný chirurg…
To ano, ale stane se. I já jsem už na zápase zlomil jednomu klukovi ruku, když jsem ho tvrdým bodyčekem narval na mantinel.

V čem tedy podle vás divák spatřuje krásu lacrossu?
Diváka určitě baví ta tvrdost a rychlost. Navíc padá hodně gólů a ve hře jsou hodně emoce. To mají lidi rádi. Divák si může vychutnat i hezké akce, nahrávky a zakončení.

Takže to není jenom o tom, že několik „bláznů“ běhá po hřišti a snaží se svého soupeře co nejvíce zmrzačit?
Ne, to určitě ne. Je to hodně taktická hra, i když velmi tvrdá. Používají se různé clony a jiné prvky.

Jaké má Šumperk v lize ambice? Po osmi kolech jste bez bodu…
Jsme nový tým, hrajeme teprve druhou sezonu. První jsme se drželi zuby nehty, teď se do toho dostáváme. Naše zápasy uz začínají být vyrovnanější, ale ještě stále prohráváme.

Může hrát boxlacrosse každý, nebo se musí ten, kdo má šedesát kilo, vyhýbat stadionu obloukem?
Je to asi jako v hokeji. Menší a slabší hráči dostávají někdy celkem sodu.

Jak si lacrosse vede v Česku, je o něj větší zájem?
Je na vzestupu, ale jde to pořád pomalu. Úspěch je, že letos na jaře byly poprvé vysílány první zápasy naší ligy na ČT 4 Sport. Vím už o několika městech, kde se boxlacrosse začíná také zvolna rozjíždět. Doufám, že dalších týmů bude jenom přibývat.