Je mu sedmadvacet, vede kanadské bodování Pardubické ligy a táhne Supy Žamberk do play off. MILAN DOSTÁL ve 12 utkáních vstřelil 17 branek a na dalších 11 nahrál. Jeho tým je zatím figuruje na druhém místě soutěže, ztrácí 6 bodů na vedoucí Českou Třebovou. „O první místo se ale ještě popereme,“ varuje blonďatý útočník soupeře.

Jak vypadaly vaše florbalové začátky?
Když jsem začínal na základní škole v Brandýse nad Orlicí, byl florbal ještě v plenkách. Na učilišti v Králíkách jsem odehrál už nějaký ten turnaj. Potom jsme začali pravidelně chodit hrát s kluky od policie z Chocně. Následně přišla nabídka ze Žamberka a vznikli Supy.

Název oddílu je celkem netradiční, proč máte ve slově Supy „ypsilon“?
Nejsem zakládající člen, ale prý na turnaji někdo udělal chybu a napsal název s hrubkou. Potom se to už tak nechalo, prý abychom se něčím odlišovali. Jako například hudební skupina Holki. (smích)

Supy jsou v polovině sezóny a patří vám druhé místo Pardubické ligy. Vy navíc vedete kanadské bodování soutěže. Jste zatím s průběhem soutěže spokojen?
Jsem rád, že na čele kanadského bodování nejsem sám. Z našeho týmu tam jsou i Michal Mikulecký, nejlepší střelec Lukáš Hůlka a mladý Adam Kmeť. Určitě jsem spokojen, že do našeho týmu dobře zapadli noví hráči a že se nám daří. Ale určitě je pořád co zlepšovat.

Hrajete dlouhá léta v útoku s Michalem Mikuleckým (2. v kanadském bodování soutěže), jak k vám zapadl mladý Václav Hanus?
S Michalem jsme hráli už před založením Supů, nastupujeme spolu už takových šest let. Naše spolupráce je skvělá. Michal má výbornou koncovku a šikovné ruce. Je vidět, že zkušenosti z hokeje mu nechybí. Vašek s námi hraje prvním rokem. Je to mladý, šikovný hráč, kterému se začíná dařit. Má určité zlozvyky (smích), které se ho snažíme odnaučit, ale je to platný hráč a plně zapadl do našeho týmu.

Je vašim cílem vyhrát bodování soutěže?
Můj osobní cíl je být co nejvíce platný našemu týmu. Chceme letos postoupit. Bude to ale těžké dostat se přes Českou Třebovou a další týmy. Nicméně chceme se o to pokusit.

Kdyby přišla nabídka z jiného klubu jít hrát výš, přemýšlel byste o tom?
Byla by to velká výzva, pokud by taková nabídka přišla. Na jednu stranu by byla dobrá škola vidět, jak to chodí ve vyšší soutěži, jak se trénuje, taktizuje, atd. Na druhou stranu bych oslabil Supy, a to bych nechtěl (důrazně).

Není to tak dlouho, co skončilo mistrovství světa ve florbale, které se hrálo v Česku. Viděl jste nějaké zápasy?
Viděl jsem bohužel jen boj o třetí místo a finále. Ale zato jsem byl přímo v aréně a mohl si vychutnat atmosféru.

V čem jste viděl největší rozdíl mezi utkáním mistrovství světa a vašimi zápasy?
Žádný rozdíl jsem neviděl (velký smích). Ne, vážně, samozřejmě se na mezinárodní úrovni hraje trošku jinak. Je tam víc taktiky, víc kombinací mezi obránci a častěji se například střídá.

Florbal se stává čím dál tím víc oblíbenějším sportem, co byste doporučil těm, kteří s ním chtějí teprve začít?
Pokud jsou mladí, tak to chce najít oddíl, který se věnuje mládeži a začít tam. Pokud jsou starší, tak se nebát a oslovit nějaký klub, zda by se mohli přidat třeba jen na trénink.

Jak vidíte další vývoj florbalu?
Florbal je mladý, ale rychle se rozvíjející sport, který má velkou budoucnost. Nebude dlouho trvat a bude zařazen do olympijského programu. Dá se hrát téměř v jakékoli hale a může ho hrát ten, kdo si koupí nějaké boty a florbalku. Proto je tak populární, může ho hrát úplně každý.

JAN ABRAHAM