Na lepší časy zasvitlo až letos a podle mého názoru vůbec nevadí, že se jedná o jinou cyklistickou disciplínu. V současnosti udávají tón závody na horských kolech, tuzemská silniční cyklistika se krčí v koutě. To si dobře uvědomoval českotřebovský rodák, sportovní novinář a manažer Vladimír Vaněk, který myšlenku uspořádat Velkou cenu České Třebové v cyklomaratonu proměnil ve skutečnost.

Pro zajímavý projekt získal vedení města a nejlepšího českého bikera Jaroslava Kulhavého, žijícího v sousedním Ústí nad Orlicí. Vaňkovi se povedlo udělat další důležité kroky. Obklopil se spolehlivými spolupracovníky, přesvědčil sponzory, uskutečnil kvalitní internetovou a mediální prezentaci. Díky tomu se hned na první ročník cyklomaratonu přihlásilo 235 závodníků. Všichni do cíle nedojeli, přesto v sobotu odpoledne převládala na českotřebovském Starém náměstí výborná nálada. Premiéra dopadla na jedničku.

Nechci srovnávat možná nesrovnatelné, ale jedno je jisté. Cyklomaraton byl v České Třebové daleko víc vidět a cítit než mezinárodní šachový turnaj…

(dr)