Místní cyklistický oddíl SKP Duha Fort pořádá od pátku do neděle 21. ročník mezinárodního etapového závodu juniorů Regionu Orlicka, který se zároveň koná jako závod Českého poháru juniorů v silniční cyklistice. „Závodu se mohou zúčastnit i kadeti a na startu se objeví i několik dívek a žen, které mohou závodit s juniory,“ konstatoval ředitel závodu Petr Bucháček.

V současné chvíli je přihlášeno 90 závodníků z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. „Na startovní listině je uveden loňský vítěz Peter Sagan ze Slovenska. Z domácích závodníků budou startovat Jakub Šperlich, který je čtvrtý v celostátním žebříčku juniorů a může překvapit. Dále Vítězslav Ševčík, Tomáš Danačík a Filip Švestka. Za tým kadetů nastoupí Jiří Skalický, Michal Šrámek, Tomáš Kadeřávek a Tomáš Fořt,“ vyjmenoval lanškrounské cyklisty na startu Bucháček.

Na závodníky čekají čtyři etapy, celkem 272 kilometrů. V pátek odpoledne se na náměstí J. M. Marků uskuteční slavnostní zahájení závodu. „Přítomen bude starosta Martin Košťál, pozváni jsou také zástupci krajského úřadu a zástupci největších sponzorů, kteří pomáhají závod financovat,“ podotkl Bucháček a pokračoval: „Závodníci se zde odprezentují, podepíši do podpisového archu. Při tom budou vyfotografováni a představeni.“ V 17 hodin bude slavnostním startem na náměstí zahájena první etapa „Rudoltická“. Ostrý start bude v Nádražní ulici. Cyklisté absolvují sedmkrát 11kilometrový okruh Lanškroun – Rudoltice – Ostrov. Sobotní den bude pro cyklisty náročný. Ráno na ně čeká v rámci druhé etapy silniční časovka jednotlivců na trase Lanškroun – Nepomuky, která měří necelých deset kilometrů. „Na této trase je sice uzávěra silnice z důvodu rekonstrukce, ale ta je na části vozovky v Lanškrouně, která do trati nezasahuje. Trať jinak není ničím narušena,“ poznamenal ředitel závodu.

Odpolední třetí etapa závodu s názvem „Přes Křížové hory“ zavede cyklisty do Jablonného, na Červenovodské sedlo, do Štítů a zpět do Lanškrouna. „Tato etapa je velmi náročná, říkáme jí pro její profil královská. Na trati budou čtyři horské prémie, cyklisté musejí překonat šest náročných kopců,“ vysvětlil Bucháček. V neděli dopoledne pak závod uzavře závěrečná etapa „Regionem Orlicka“. „Vzhledem k tomu, že je v Letohradě objížďka, kterou musíme respektovat, závodníci zamíří na Mistrovice, kde najedou na silnici číslo 11, pak zamíří na Žamberk, Hejnice, České Libchavy, v Ústí nad Orlicí zdolají kopec na Andrlův chlum, projedou Přívratem a přes Kohout sjedou do České Třebové. Následovat bude poslední těžký Skuhrovský kopec a dojezd do Lanškrounu,“ nastínil trasu čtvrté etapy ředitel závodu.

Kromě soutěže o žlutý trikot, tedy o nejlepšího jednotlivce, je vypsána sprinterská soutěž o modrý trikot a vrchařská soutěž o puntíkovaný dres. Vítěz soutěže o nejlepšího juniora narozeného v roce 1990 pojede v bílém trikotu a světle modrý trikot dostane vítěz soutěže o nejlepšího kadeta (ročník 1991 a 1992). Vypsaná je i soutěž družstev.