Čtenáři, zvolte svoji Hvězdu Deníku v anketě Nejúspěšnější sportovec Pardubického kraje roku 2017. Tradiční vyhlášení pořádá Pardubická krajské organizace ČUS ve spolupráci s Pardubickým krajem, agenturou Sport Action a Deníkem. Svého favorita uveďte do originálního anketního kuponu na této straně (kopie nebudou uznány), který doručte nejpozději do 1. března 2018 na adresu Pardubického deníku. Hvězdou Deníku se může stát jednotlivec nebo kolektiv, který získá nejvíc hlasů.

Na této straně přinášíme nominace v jednotlivých kategoriích, které budou na galavečeru vyhlášeny. Kromě toho budou oznámena jména dvou sportovců, kteří budou uvedeni do Síně slávy.

Jednoltivci dospělí

Jaroslav JÍLEK, atletika, Hvězda SKP Pardubice, MS 2017 Londýn – oštěp – 8. místo v kvalifikační skupině A a celkové 16. místo, trenér: Jan Železný, ve skupině s J. Vadlejchem a P. Frydrychem.

Adéla KETTNEROVÁ, travní lyžování, OK SKI Pardubice, mistrovství světa dospělých – 1. místo superobří slalom (4. místo superkombinace, 5. místo obří slalom), 4. místo ve Světovém poháru žen, MS juniorů – 1. místo superkombinace (2. místo slalom, 2. místo superobří slalom), 2x mistryně ČR.

Jana KNAPOVÁ, orientační běh, OK Lokomotiva Pardubice, 4. místo na MS ve sprintových štafetách (Estonsko), 8. místo na MS ve štafetách, 17. místo na MS ve sprintu, mistryně ČR ve sprintu (+ 1x 2. a 2x 3. na MČR), vítězka Českého poháru.

Robert KRUPIČKA, atletika, TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, nejlepší český běžec do vrchu, 1. místo na MČR (Šerák), 11. místo na ME (Slovinsko), 5. místo na MS na dlouhé distance (Itálie), 3. místo v družstvech na MS (Itálie), 5. místo na World Skyrunning Series v Itálii.

Petr MARKLÍK, crossminton, TK Východočeská sportovní, čtvrtfinalista MS, člen družstva ČR (2. místo na poháru světových družstev a 1. místo ve středoevropské zóně), mistr republiky (singl i debl).

Václav MILÍK, plochá dráha, AMK Zlatá přilba Pardubice, kapitán národního týmu mužů na ploché dráze, bronzový v závodech ME jednotlivců, vítěz závodu o Zlatou přilbu města Pardubic.

Viktor PŮLPÁN, basketbal, BK JIP Pardubice, člen A týmu BK JIP Pardubice, který v roce 2017 dosáhl na bronzovou medaili v Kooperativa NBL a na bronzovou medaili v Českém poháru.

Ondřej ROLENC, kanoistika, TJ Synthesia Pardubice, MS (Francie, Pau): 1. místo C1 sprint (celkově třetí zlatá v řadě za sebou), 2. místo 3 x C1 sprint, stal se nejúspěšnějším kanoistou v historii české kanoistiky, se ziskem 14 medailí (6 zlatých, 4 stříbrné, 4 bronzové).
ME (Skopje): ze 4 závodů 4 zlaté medaile (1. místo C1 sjezd, 1. místo C2 sjezd, 1. místo 3 x C1 sjezd, 1. místo 3x C2 sjezd).
MČR dospělých: 2x 1. místo.

Jan ROSŮLEK, malý fotbal, FC Laguna, člen vítězného týmu na MS v malém fotbalu 2017 v Tunisku, člen týmu FC Laguna – vítěz Českého národního poháru 2017 (oficiální Mistrovství ČR v malém fotbalu pořádané Asociací malého fotbalu ČR).

Daniel SUCHÁNEK, kanoistika, Sportovní klub kanoistiky Vysoké Mýto, ME v Makedonii: 2x 1. místo a 2. místo (ve dvojici s Ondřejem Rolencem), MS ve Francii: 11. místo (ve dvojici s Janem Jílkem), MČR: 3x 3. místo.

Jednotlivci mládež

Eliška ANDRLOVÁ, crossminton, Crossminton Pardubice, 1. místo na MS do 18 let ve dvouhře, 3. místo na MS do 18 let ve čtyřhře, 1. místo na MČR ve dvouhře žen.

Jan ČEJKA, plavání, SC PAP Pardubice, EYOF – Olympijské hry mládeže (Györ): 3. místo 100 Z, 5. místo 200 Z. Letní MČR dorostu: 5x 1. místo (50 Z, 100 Z, 200 Z, 200 VZ, 400 PZ). Zimní MČR dorostu: 7x 1. místo (50, 100, 200 Z, 400 VZ, 100, 200, 400 PZ).

Martin KANTA, orientační závody na horských kolech (MTBO), Pardubice Bikers, MS juniorů Litva – jednotlivci: 3. místo, MS juniorů Litva – štafety: 2. místo.

Martin KAUT, lední hokej, HC Dynamo Pardubice, útočník extraligového týmu HC Dynamo Pardubice, účastník MS hráčů do 20 let v USA na přelomu let 2017/2018 – 4. místo.

Veronika KIACOVÁ, veslování, ČVK Pardubice, juniorská mistryně světa na osmiveslici (Litva), 2. místo na ME juniorů na osmiveslici (Německo), mistryně ČR na osmiveslici, další medailová umístění na MČR.

Ondřej KOPECKÝ, atletika, AC Pardubice, ME juniorů: 10. místo desetiboj, Mistr ČR v sedmiboji, 60 m př. (hala), Mistr ČR v desetiboji – 7791 bodů.

Vojtěch MLYNÁŘ, atletika, TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, 5. místo na mezinárodním utkání v Itálii (800 m), 1. místo na MČR juniorů (800 m i 1500 m), 2. místo na MČR v hale (800 m), zaběhl rekord a jako první junior v ČR se dostal pod 1:50, 1. místo na MČR do 22 let (800 m).

Vojtěch PROCHÁZKA, rychlostní kanoistika, SK Žamberk, 1. místo na ME v K4 1000 m (Srbsko), 8. místo na MS juniorů v K1 500 m (Rumunsko), MČR: 2x 1. místo (K1 500 m a K1 5 km), 2. a 3. místo.

Karolína ŠOTOLOVÁ, basketbal, BK Studánka Pardubice, 4. místo na ME do 18 let v Maďarsku.

Lada VONDROVÁ, atletika, Hvězda SKP Pardubice, ME juniorů – 400 m př. – 7. místo, Mezistátní utkání juniorů – 400 m – 1. místo, MČR juniorů na dráze – 400 m – 1. místo, MČR juniorů v hale – 400 m – 1. místo, MČR do 22 let na dráze – 400 m př. – 1. místo, MČR do 22 let na dráze – 400 m – 1. místo, MČR dospělých na dráze – 400 m př. – 3. místo.

Jednotlivci žactvo

Klára BARTOŠKOVÁ, atletika, AC Vysoké Mýto, Letní olympiáda dětí a mládeže: 2 medaile ve sprinterských disciplínách, MČR: 2. místo.

Eliška ČERVENÁ, atletika,Atletika Polička, Letní olympiáda dětí a mládeže: vítězka ve skoku dalekém, Evropské hry mládeže: 2. místo ve skoku dalekém a 3. místo v běhu na 150 metrů, MČR: 3. místo ve skoku dalekém a 1. místo ve štafetě 4 x 300 metrů.

Adam MORAVEC, bikros, BMX Pardubice, MS v USA – osmifinále, ME ve Francii – čtvrtfinále (Boys 14), dvojnásobný mistr ČR.

Veteráni

Ladislava MARKOVÁ, triatlon, SK Orbea Czech Masters Svitavy, 1. místo na Ironmanu v Polsku (1,9 km plavání – 90 km kolo – 21 km běh), 3. místo v kategorii Elite a 1. místo mezi ženami na Slovakmanu (3,8 – 180 – 42), 7. místo na ME Masters v cyklokrosu, 8. místo na Ironmanu v Itálii (3,8 – 180 – 42).

Jana MATYÁŠOVÁ, atletika, Silvita Ústí nad Orlicí, 4. místo na MS veteránů v běhu do vrchu v jednotlivcích, 2. místo v běhu do vrchu v týmové soutěži na MS, absolvovala 52 závodů (5 x 1. místo), v Českém poháru 2. místo.

Vladimír NEBOLA, kulturistika, TJ Spartak Letohrad, ME nad 40 let ve Španělsku: 1. místo, MS v Litvě: 5. místo, MČR nad 40 let: 2x 1. místo, na MČR v Ostravě: 2. místo.

Ivo STRNAD, atletika, TJ Jiskra Litomyšl, halové MS v Koreji: 1. místo skok o tyči, 3. místo výška a 60 metrů překážek, ME v Dánsku: 1. místo 100 metrů překážek a skok o tyči, MČR: 2x 1. místo v hale, 3x 1. místo pod otevřeným nebem.

Jan ŠŤASTNÝ, kanoistika, rafting, TJ Synthesia Pardubice, MS v raftingu (Japonsko): 2. místo R4 slalom – master, 2. místo R4 sprint – master, 2. místo R4 kombinace – master, 2. místo R4 sjezd – master, 3. místo R4 H2H – master.
MČR v raftingu: 3x 1. místo R4 (sprint, slalom, kombinace).

Hendikepovaní sportovci

Tomáš BURDA, atletika, TJ Slovan Moravská Třebová, patří k předním českých reprezentantům v soutěžích sportovců s transplantacemi. Na XXI. Světových hrách transplantovaných ve španělské Malaze obsadil 3. místo ve vrhu koulí a hodu diskem (nad 40 let).

Tomáš NEVĚČNÝ, basketbal (a další), WBS Pardubice, výběr: 1. místo v základním kole euroligy basketbalistů na vozíku a postup do finále – Vigo (největší úspěch Českého týmu na klubové úrovni za posledních 25 let), 1. místo Středoevropského poháru basketbalistů na vozíku, 2. místo v rakouské lize basketbalistů na vozíku, 2. místo na ME skupiny C basketbalistů na vozíku a postup do sk. B.
1. místo v pražském kvadriatlonu dvojic (zdravý + handicapovaný – plavání, střelba, kanoe, kolo), 2. místo na MČR handbiků, 3. místo Evropský pohár handbiků (silniční závod + časovka), 1. místo Český pohár handbiků (silniční závod + časovka).

Trenéři

Jaroslav MENC, basketbal na vozíku, WBS Pardubice, tým pardubických basketbalistů na vozíku dosáhl pod jeho vedením největších úspěchů: 1. místo ve Středoevropském poháru, 2. místo v rakouské lize, 1. místo v základním kole Euroligy a postup na finále do Viga.
Menc je rovněž trenérem národního týmu, který se pod jeho vedením umístil na letošním evropském šampionátu sk. C na 2. místě, kdy čeští reprezentanti podlehli až ve finále výběru Belgie.

Levell SANDERS, basketbal, BK JIP Pardubice, trenér A týmu BK JIP Pardubice, který v roce 2017 dosáhl na bronzovou medaili v Kooperativa NBL a na bronzovou medaili v Českém poháru.

Jan VENCL, atletika, TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, je dobrovolným dlouhodobým trenérem atletiky a v roce 2017 dosáhl se svou tréninkovou skupinou, složenou převážně z běžců, mimořádných úspěchů. Na MČR získali jeho svěřenci v roce 2017, mimo jiných medailových umístění, celkem 8 zlatých medailí.

Krajánek

Ondřej MORAVEC, biatlon, český reprezentant, v roce 2017 2. místo ve vytrvalostním závodě na MS v Hochfilzenu a 2. místo v rychlostním závodě ve SP v Kontiolahti.

Družstva dospělí

BK JIP Pardubice, basketbal, muži, v roce 2017 dosáhli na bronzovou medaili v Kooperativa NBL a v Českém poháru.

FK ERA-PACK Chrudim, futsal, muži, po dvanácté se stali mistry ČR, a obhájili i vítězství v Českém poháru FAČR, ERA-PACK je tradičním účastníkem UEFA Futsal Cupu, 7. místo v rankingu UEFA.

Lokomotiva Česká Třebová, kuželky, muži, mužstvo se stalo vítězem 1. ligy a postoupilo do tzv. Interligy (mezinárodní soutěž), kde je v polovině sezony na 3. místě.

Družstva mládež

TJ Sokol Polabiny Pardubice, badminton, dorost, vítězství na MČR družstev juniorů, družstvo vybojovalo suverénním způsobem titul mistrů republiky.

OK Lokomotiva Pardubice, orientační běh, dorost, mistr ČR klubů dorostu a vítěz České ligy klubů dorostu, vše suverénním způsobem.

HBC Autosklo H.A.K. Pardubice, hokejbal, starší dorost, tým se v sezoně 2016/2017 stal po vítězství v extraligovém finále mistrem České republiky.

TJ Sokol Česká Třebová II., volejbal, junioři, družstvo skončilo první v I. lize, obsadilo 2. místo na MČR České obce sokolské.

Družstva žactvo

Klub biatlonu Letohrad, biatlon, družstvo žactva do 15 let, 2. místo v Českém poháru.

SK Hokejbal Letohrad, hokejbal, starší žáci, vítěz základní části, tým postoupil až do finále, kde prohrál o jedinou branku a obsadil 2. místo v České republice.

Adresa pro zasílání
Vyplněné anketní lístky zašlete nebo osobně doručte do 1. března do redakce Deníku:
Pardubický deník, třída Míru 62, 530 02 Pardubice
Heslo: „Sportovec roku“

Vyhlášení 8. března v Pardubicích
Slavnostní vyhlášení ankety o Nejúspěšnějšího sportovce Pardubického kraje za rok 2017 se uskuteční ve čtvrtek 8. března 2018 od 18 hodin v Domě hudby v Pardubicích. Záštitu nad akcí převzal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, galavečerem bude provázet Radek Šilhan. V doprovodném programu se diváci mohou těšit na pěvecká vystoupení, představí se i nejrychlejší žonglér světa Rudolf Janeček a artista Marcel Wolf.