Vodácký den, svátek choceňských vodáků, jejich příznivců a kamarádů, se nezadržitelně blíží, začne prakticky za několik málo hodin. Jeho součástí budou tradičně závod vodáků Choceňský buben, promítání dokumentárních filmů i ples. Vodáci startují v sobotu v 10 hodin.

Závod opět slibuje skvělou podívanou

Choceňský buben neboli vyřazovací vodácký závod má opět start i cíl na jezu v Pelinách. Přihlásit se je možné až v den závodu u organizátorů letošního ročníku. Registrace je plánována od 9.15 do 9.40, pak se budou účastníci seznamovat s tratí. Od deseti se pak pustí do studených vod Tiché Orlice. „Jedná se o vyřazovací závod podobně jako na kolech, lyžích či snowboardu. Jde o to dojet první, ale ne zmasakrovat ostatní,“ upozorňují pořadatelé. Podle zveřejněných pravidel je zakázáno úmyslné sekání, hákování pádlem či zabírání o tělo soupeře, dále držení rukou, strhávání „špricny“ nebo úmyslné najetí do těla soupeře. Závodníci musejí mít plastovou nebo nafukovací loď zajištěnou nafukovacími vaky proti potopení, také plovací vestu a helmu.

Se čtrnáctou hodinou začne národní filmový festival cestovatelských zážitků, tedy moderované promítání v kině Máj. Půjde – jako v předchozích ročnících – o autentické zážitky, zaznamenané na filmové pásce a okořeněné komentářem autora přímo před zraky festivalových diváků. „Letos se můžete těšit půl na půl na tematiku vodáctví a horolezectví, ale dotkneme se i závažnějších témat,“ slibují pořadatelé. Účastníci uvidí například půlhodinový film od Slováka Toma Andrassyho o pádlování v Ugandě, prezentaci projektu Ledová stěna, dokument o výstupu nevidomého lezce na ruský Dobrus nebo dokument o cestě šéfredaktorky časopisu Lidé a Země Lenky Klicperové do centra nejbrutálnějšího válečného konfliktu v Kongu. Maraton dokumentů i výstřelků z objektivů kamer je do Vodáckého dne zařazen od roku 2004.

Ples je už neodmyslitelnou součástí Vodáckého dne. Od prvního ročníku se paralelně s plesem koná soutěž na veslařském trenažeru. V průběhu celého večera až do půlnoci se jedou nominační jízdy na jednom trenažeru v předsálí. O půlnoci se pak utkají finalisté přímo na parketě před zraky diváků a za silné podpory svých příznivců. Zajímavé je, že ve finále, které je rozděleno do mužské a ženské kategorie, se utkají vždy vítěz z minulého ročníku a vítěz semifinále právě probíhajícího plesu.

PETRA SOUKUPOVÁ