Na startovní listině pochopitelně nesmí chybět 1. FC Nejzbach Vysoké Mýto.
Jeho cesta skončila loni ve čtvrtfinále. Letos to může být jiné. Elitní čtyřka nemusí zůstat zapovězena.
Klubu se podařilo přivést nové akvizice, kádr se rozšířil a zkvalitnil. Radost z toho má i nový hlavní kouč MIROSLAV SEMERÁD (42). Všichni ho pamatují jako hráče. Fanoušci se ale bát nemusí, o jeho představení nebudou ochuzeni. „Říkal jsem vedení Nejzbachu, že pokud bych vzal pozici trenéra, tak chci ještě hrát. Nakonec souhlasili. Pokud budu cítit, že jsem přínosný pro tým jako hráč, tak budu chtít hrát. Budu se snažit mužstvu co nejvíce pomáhat," říká v rozhovoru před ligovým startem hrající kouč Semerád.

Povýšil jste.
(Usmívá se). Nějak jsme k tomu dospěli, že budu já jako hlavní kouč. Vlastně na to budeme tři. Já budu hlavní a k ruce budu mít dvojici Roman Páral – Jiří Michalec.

Dneska začíná nová sezona. Jak jste na ni připravení?
Začali jsme přípravu o hodně později než některé týmy. Nicméně teď máme první kolo, ale pak vlastně máme čtrnáct dní volno, jelikož je reprezentační přestávka. Ještě budeme mít čas na to, abychom tréninkové manko dohnali.

Miroslav SemerádObjevilo se v Mýtě několik nových tváří. Sám jste se na hledání podílel?
Jména hráčů, co byli oslovení, jsme konzultovali s kolegy. Nějakým způsobem, pro nás tím nejlepším, jsme kluky hledali, abychom kádr doplnili, protože v loňské sezoně jsme měli kádr úzký. V posledních utkáních play off se Spartou jsme na to doplatili. Dohrávali jsme v sedmi lidech. Muselo přijít doplnění a zároveň i zkvalitnění. Máme v týmu i mladé nadějné hráče, které se budeme snažit do sestavy zapracovat.

Když to vezmeme čistě na první kolo, tak jste se současným složením spokojený?
Na úvod nebudeme v ideální sestavě, protože vlivem červených karet z konce play off nám budou asi chybět dva hráči ze základní sestavy loňského roku. Samozřejmě dostanou příležitost hráči noví, aby se ukázali. Začínáme s Era-Packem, nejtěžším možným soupeřem na úvod, takže kluci budou mít šanci se ukázat a zkusit si hrát proti profesionálům.

Brankáři
Libor Gerčák (1975)
Jakub Simon (1993)
Obránci
Jakub Vágner (1989)
Pavel Formánek (1983)
Roman Michalec (1989)
Petr Jeníček (1983)
Petr Münzberger(1986)
Martin Ráliš (1995)
Patrik Fidler (1994)
Univerzálové
Jakub Gerčák (1990)
Petr Vladyka (1974)
Miroslav Semerád
(1973)
Útočníci
Martin Šabata (1986)
Václav Sklenář (1991)
Lukáš Merkl (1991)
Jaroslav Kubát (1995)

Může tedy v průběhu podzimu ještě někdo přijít?
Teď řeknu, že ne. V pondělí jsme hráčům na tréninku oznámili, že už se nepočítá s tím, že by se mělo mužstvo doplňovat. Přestupní termíny jsou, tuším, do 31. prosince. Uvidíme, jak se sestava vykrystalizuje. Kdyby bylo potřeba, tak bychom to museli řešit. Teď si ale myslím, že to máme uzavřený.

Zapadáte do sestavy i vy jako hrající kouč, nebo jste pověsil "futsalky" na hřebík?
Říkal jsem vedení Nejzbachu, že pokud bych vzal pozici trenéra, tak chci ještě hrát. Nakonec souhlasili. Ty ročníky předtím už mi to vedení také nabízelo, že bych dělal trenéra, ale chtěli mít i někoho na lavičce. Ta loňská sezona nám ukázala, že to funguje tak, že jsem připraven do hry, a zároveň s tím mohu dělat tréninky. Model jsme zachovali, jen jsme si otočili role s Romanem Páralem, protože on má na starosti i jiné věci kolem týmu a klubu. Pokud budu cítit, že jsem přínosný pro tým jako hráč, tak budu chtít hrát. Budu se snažit mužstvu co nejvíce pomáhat. Mám na lavičce asistenty, kteří budou utkání řídit, když budu na palubovce.

Je jasné, že Chrudim bude největší favorit na titul. Co říkáte na situaci Teplic, které týden před startem odstoupily?
Je to překvapení pro všechny, co se futsalem trochu zabývají. Hlavní sponzor vyhlašoval každý rok boj o titul a každým rokem se tým měnil. Do letoška měla Balticflora tým konsolidovaný, kluci spolu hráli dva roky. V loňské sezoně se to ukázalo, kdy Teplice vyhrály základní část bez jediné porážky. Strategie nakoupit hráče, zkusit vyhrát titul, ono se to nepovede, hráče vyházet a další rok to opakovat. Nevím, jestli je to správná cesta. Jestli teď Teplice nesehnaly sponzory na základě druhého místa, nebo došly peníze mecenášovi klubu. Lze pochopit, že do sezony nechtěl jít s okleštěným týmem, který by hrál třeba i o sestup, tak raději zvolili tuto variantu.
Ideální to nebylo ani pro komisi futsalu. Je to pro první ligu oslabení. Teplice měly kvalitu, měly zahraniční hráče. Pro naše domácí hráče to byla zajímavá konfrontace a mohli růst. Teď nechci podceňovat jiné týmy. Přijde do ligy Česká Lípa. Je jasné, že na to nebyl klub připravený. Hráčský kádr mohli v klubu případně více doplnit. Bude to pro ně těžká situace. Vůči atraktivnosti je to citelná ztráta.

Na konci té loňské sezony skončil Nejzbach ve čtvrtfinále, když o postup mezi nejlepší čtyři týmy podlehl po velké bitvě Spartě. Má ten letošní Nejzbach na to, aby se postup do nejlepší čtyřky podařil?
Cíle v Nejzbachu jsou pořád se zlepšovat. Ještě než jsem odešel do Sparty, tak dvě sezony předtím jsme skončili dvakrát čtvrtí. V Mýtě je futsal poměrně atraktivní sport, chodí fanoušci. Chceme hrát co nejvýše. Loni se nám po špatném začátku podařilo tým nastartovat. Základní část jsme dokončili na pátém místě. Čtvrtfinále se nám nakonec nepovedlo. Do té nadcházející sezony je naším cílem určitě play off, chceme se dostat v základní části co nejvýše. Pokud by se nám podařilo skončit do čtvrtého místa, bylo by to velmi dobré. Uvidíme. Kádr na to má. V soutěži je několik ambiciózních mužstev. Černým koněm může být Plzeň. Ambicemi se netají Sparta, hodně posílila Slavia. Liga bude hodně zajímavá a vyrovnaná. Prim bude hrát Chrudim. Nikdo to ale dopředu nevzdá.