Pro stříbrné medaile doběhly Jitka Landová, Lea Johanidesová, Eva Puskarčíková a finišmanka Veronika Zvařičová.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Holubce doběhly ve štafetě druhé. Nestačily jen na Německo.

Lepší bylo o 24 sekund jen německé kvarteto Nicole Wötzelová, Vanessa Hinzová, Franziska Preussová a Karolin Horchlerová. Třetí Ukrajinky, obhájkyně prvenství z Osrblí, zaostaly za svěřenkyněmi Jiřího Holubce o 3,1 sekundy.
Podstatná pro stříbrný triumf byla skutečnost, že žádná z českých biatlonistek nezklamala. Všechny bojovaly jako jedna žena.
Jitka Landová dobíjela sice víc, než si sama představovala, nicméně na čelo moc neztrácela.
Na druhém úseku připravila pevné základy úspěchu naprosto neomylná Lea Johanidesová, která vytáhla českou čtveřici na třetí místo.
Kvalitně zaroštovala pod živým plamínkem třetí v pořadí Eva Puskarčíková a Veronika Zvařičová jako "zvíře" deklasovala tři bezprostřední rivalky z Ukrajiny, Norska a Ruska. Připomněla tak svůj báječný finiš ze štafety světového poháru v Ruhpoldingu, kde zajistila Češkám bronz.
Jitka Landová zápasila s muškou, ale do běhu dala zbytek sil. Ztráta necelé minuty a šesté průběžné pořadí se ukázaly v dalším průběhu nepodstatné, protože s převahou vedoucí Ukrajinky se v příští fázi závodu na střelnici dost trápily.

Druhý úsek základem úspěchu
Druhý úsek bývá ve štafetě velice důležitý a týmy do něj zpravidla nasazují nejzdatnější sportovce. Šťastnou ruku s Leou Johanidesovou měl trenér Jiří Holubec. Naprosto profesionální a jistý výkon odvedla rodačka z České Třebové. Na střelnici nad ní nebylo.
Žádnou rychlopalbu sice nepředvedla, ale do náhradního zásobníku sáhnout nemusela. Z manka českého družstva stáhla čtyři vteřiny především proto, že Ukrajinka Bondarová musela na tři trestná kola. Puskarčíkovou vysílala Lea na třetí pozici 49,4 sekund za vedoucí štafetou.
Běžecká forma Evy Puskarčíkové na její straně rozhodně v Bansku nebyla, proto kámen úrazu visel na jejím výkonu na střelnici. Položku vleže vyčistila mistrně, při stojáku musela třikrát dobíjet. Nicméně odkroužit hrozící penalizaci nemusela a české finišmance předávala sice pátá, ale s bronzovou medailí v dohledu.

Skvělé představení Zvařičové
Když závod Veronice Zvařičové sedne, není nad ní, to ukázala už i ve světovém poháru. „Divoká kočka" po nemoci nekompromisně likvidovala soupeřky. Jakmile se v její blízkosti zjevily, strachy pak chybovaly na palebné čáře. Jedno jestli na trati – druhý čas úseku, nebo na střelnici – jasná jednička.
Její představení bralo dech nejen českým fanouškům. S nadhledem zaregistrovala, že Ruska Nazarovová hoří vleže, přímý souboj s Norkou Olsbuovou i Ukrajinkou Pamfilovou řešila dravě i profesorsky a vytoužený cenný kov byl na světě. Atakování vedoucích Němek nemělo smysl, jejich náskok řešitelný nebyl.
(jhd)