Husarský kousek se povedl prvoligovému futsalovému Nejzbachu. V semifinále letos nestačil sice na profesionální Teplice a Chrudim, ale obsadil vynikající třetí místo. Mnoho hráčů, které vede ROMAN PÁRAL, má nabídky na přestup do profesionálních týmů, kterým ten vysokomýtský bohužel zatím není.

Uplynulá sezona pro váš tým byla velmi úspěšná, jak vypadá z pohledu trenéra?

Mně se sezona hodnotí velice dobře, jelikož jsme skončili nakonec na třetím místě. Z tohoto pohledu to je velice úspěšná sezona. Před námi skončily Teplice, to je profesionální mančaft, a na druhém místě Chrudim, která obhajovala titul a má nejlepší a nejzkušenější mužstvo. Pro nás je to výborný výsledek a budeme pracovat dál, abychom se na těchto pozicích udrželi. Bude to ale rok od roku těžší, protože tam nastoupila nová mužstva, například Slavia Praha, a futsal se stále více profesionalizuje. Tři čtyři družstva jsou plně profesionální a další jsou poloamatérské. My jsme zatím bohužel vyloženě amatéři.

Je nějaká šance, že by se Nejzbach do budoucna stal také plně profesionálním nebo alespoň poloprofesionálním futsalovým týmem?
Bylo by to nejlepší, ale je to všechno odvozené od financí. Budeme se snažit letošní úspěch co nejvíce zhodnotit. Pokud se podaří sehnat nějaké finance, tak bychom chtěli realizovat zprofesionalizování týmu. Opravdu je to spíš do budoucnosti. Momentálně to asi nepřichází v úvahu.

Co budoucnost například Libora Gerčáka, který se prosadil jako velmi dobrý brankář na mistrovství Evropy v Maďarsku. Zůstane i nadále na soupisce Vysokého Mýta, nebo se ho snaží přetáhnout jiné týmy?
O Libora je samozřejmě zájem každý rok. Před dvěma lety byl těsně před odchodem do Ruska, ale nějak mu to nedopadlo, takže zůstal u nás. Má smůlu v tom, že mu je 35 let, kdyby mu bylo okolo třiceti, myslím, že bychom ho u nás neudrželi. Jsem velmi rád, že je u nás, protože letos se mu vydařila sezona. Podržel nás i proti Benagu ve čtvrtfinále play-off a především mu vyšlo mistrovství Evropy v reprezentaci. Myslím, že si tu výkonnost ještě pár let udrží.

Pokud by ho ale opravdu někdo přetáhl do svého týmu, kdo by ho nahradil?

S brankáři problém nemáme, máme tu Davida Šimona, který chytá ligu v Hradci a má povolené, že s námi může pokračovat. Máme mladého Horynu, Morenga, takže by asi nemusel být tak velký problém. Libor je momentálně nejlepší, každý je ale nahraditelný.

Mluvilo se o tom, že Pavel Novotný měl odejít, ale neodešel. Jak to vypadá s ním?
O něho je zájem každý rok, protože to je mladý hráč. Momentálně se ozvaly i Teplice. Opravdu o něho je veliký zájem, ale my bychom ho chtěli ještě alespoň rok udržet. Do budoucna počítáme stejně s tím, že nám odejde, ale ještě chceme kádr stabilizovat, chceme ho zkvalitnit, ale všechno to je otázka financí a momentálně v tomto regionu moc kvalitních hráčů už není. Když se vezme východočeský kraj, tak Pardubice, Chrudim a my jsme kousek od sebe. Druhou ligu hraje Hradec, takže ten okruh je tu už strašně zúžený a kvalitních hráčů tady už moc není. I z toho důvodu ho chceme ještě pro letošní sezonu udržet.

Ve vašem týmu je i několik hráčů z Chrudimi, která hraje stejnou soutěž jako vy, neplánují oni přestoupit do týmu ve svém městě?
Jednání ještě neproběhlo, protože minulý týden Chrudim teprve dohrála finálový zápas s Teplicemi, takže je teď necháme vydechnout a koncem června to začneme řešit. 13. července začínáme trénovat. Věřím ale, že u nás ti hráči zůstanou. Připravujeme se i na to kdyby tady nebyli. Hledáme určitou náhradu. Nějaké hráče vytipované máme, ale zatím to je ve stádiu jednání.

Takže ptát se na to, kdo by Nejzbach mohl posilnit, je ještě brzy?

Všechno je to zatím v jednání. Snažíme se mančaft zkvalitnit. Pro nás je nejdůležitější tým udržet. Na dvou postech ho chceme zkvalitnit. Ale jak jsem říkal, není tady příliš velký výběr, a proto musíme shánět lepší hráče, než tu jsou.

Vaše zápasy mají obrovskou diváckou kulisu a výbornou atmosféru, vnímáte to vůbec při hře?

Diváci jsou fantastičtí. Celou sezonu nás podporovali a byl to vlastně takový náš šestý hráč. Průměrná návštěvnost byla kolem pěti set diváků. Na čtvrtfinále nebo semifinále by přišlo i více lidí, ale kapacita byla omezena. Myslím, že kdyby naše hala byla pro 1000 diváků a ne jen pro 600, tak by bylo taky plno. Divákům musím tedy poděkovat za to, jak nás podporovali, a věřím, že nám zachovají přízeň i na další sezonu.

Loni jste skončili ve čtvrtfinále, letos v semifinále, na příští rok už vám tedy nezbývá nic jiného než finále…

Bylo by to hezké, ale pro nás bude důležité udržet kádr a i obhájit pozice bude strašně těžké. Když se podíváme na ta mužstva, tak my jsme nejmenší město v republice z těch ligových týmů. Je tam Brno, Praha, Teplice, Chrudim - osm velice kvalitních soupeřů, kteří se budou snažit dostat co nejvýš. Budeme samozřejmě chtít udržet naše výsledky, ale vím, že to bude těžké. Jednou se do toho finále ale chceme dostat. Ale asi to bude muset být shoda náhod a štěstí.

HANA HLAVOVÁ