V roce 2008 se na Králičáku konalo Mistrovství světa veteránů, vloni „klasický“ závod a letos byl vypsán jako nominace na mistrovství světa, už víte, co bude příští rok?
Stále bojujeme s různými problémy, takže vlastně nevíme, co příští rok bude. V současné době probíhá výstavba sjezdovek a starostka chce ve své funkci končit. My jsme od ní měli vždy úžasnou podporu, takže musíme počkat, co bude dál.

Je tedy možné, že letošní ročník byl poslední?
Jsme vyloženě závislí na tom, jak se k nám obec postaví.

Pokud by podpora nebyla taková, jakou byste si představovali, najdete jiné místo, kde závod budete pořádat dál, i když to už nebude vyhlášený Běh na Králičák?

Když jsme před jedenácti lety začínali, krajina kolem byla krásná a nedotčená. Snažili jsme se to zpřístupnit lidem. Myslím, že jsme Dolní Moravě hodně pomohli, dostali jsme tam hejtmany, všechny, kteří působili v Pardubickém kraji. Když jsme s pořádáním začali, tak byla vesnice v tak hrozném stavu, že se to ani nedá popsat. Nebylo kde spát, prostě nikde nic. A teď, když se tam přijede po těch letech, tak je někde úplně jinde. Nejsem si jistý, že bychom chtěli začínat někde jinde úplně od nuly.

Nevzdáte ale jednání o pořádání dalšího ročníku v případě, že se objeví nový starosta a první jednání nedopadne například zcela podle vašich představ?

Samozřejmě že ne. Když jsme začínali, tak nám tehdejší starosta říkal, ať hlavně závod nevede přes vesnici, ať se neobtěžují lidé. Veďte to někde přes pole. Tak jsme to udělali a asi po dvou, třech letech, když končil ve funkci, tak jsme si stihli vybudovat určité vztahy a říkali jsme si, že to už jde. Účastnil se vyhlášení a když byly volby a vyhrála paní Bednářová, tak jsme nevěděli, jak to bude vypadat dál. Přišla nová starostka a všechno se změnilo takovým způsobem, že kvalita samotného závodu stoupla. Stal se z toho takový kolos.

V podstatě tedy není nikde napsané, že by příští ročník neproběhl…

Přesně tak, uvidíme, jak to všechno dopadne.

A abychom se dostali k samotnému závodu. Jste spokojen s účastí běžců?

Zúčastnila se absolutní špička z celé republiky. Závod byl opravdu tak nabitý hvězdami, že asi žádný jiný takový závod se u nás letos nekonal. Přijelo i několik závodníků z Polska. Jsem opravdu spokojený.

Přeci jen se jedná o velmi náročný závod, kde musí běžci překonat převýšení přes 900 metrů . Přálo vám počasí, bylo až příliš teplo. Zranil se někdo?

Opravdu je to velmi náročný závod a počasí bylo velmi hezké a teplé. Jediné problémy, které tedy nastaly, byly spojeny právě s počasím. Jednou musela přijet záchranka, protože se někomu udělalo z tepla nevolno, ale jinak to bylo zcela bez problémů. Nic vážného se nestalo.

Nominoval se někdo z pořádajícího Iscarexu?

Ne že bychom se nechtěli nominovat nebo něco takového, ale spíše jsme oddíl, který se zabývá „takovýma normálníma lidma“. Nemáme totiž zájem o vyloženě velkou špičku, snažíme se spíše podpořit ty, kteří chtějí běhat, a ne ty, kteří běhají za peníze. Jedinou výjimkou je Jiří Magál, který startuje v našich barvách.

Jste tedy spokojen s umístěním běžců z Iscarexu na Králičáku?

Několik umístění na stupních vítězů jsme měli, ale na postup to nebylo. Jinak jsem určitě spokojen.

Kdo celý závod financuje?

Všechno je v režii Iscarexu a několika sponzorů. Velmi mne mrzí a vadí mi, že je to cena firmy Iscarex, ale nejsme schopni závod uspořádat tady v České Třebové. Dalo by se říci, že z devadesáti procent je to v naší režii.

Na závěr ještě prozraďte, jak jste se samotným průběhem závodu spokojen vy jako ředitel?

Tím, že to před dvěma lety bylo mistrovství světa, a navíc jsem slavil ještě na závodech šedesátiny, tak to bylo takové velké a hektické. Letos to byla sice kvalifikace, ale celý průběh byl o poznání klidnější. Neviděl jsem žádný vážný problém. Dalo by se říci, že se jedná o jeden z nejlepších závodů u nás, jak na kvalitu uspořádání, tak na kvalitu běžců. A byla by opravdu veliká škoda to skončit. Začalo se nám stávat to, že jsme dříve měli problém s tím, aby vůbec někdo přijel s nějakým stánkem pro sportovce, ať už s výživou, nebo s obuví. Teď se nám všichni hlásí sami a dá se říci, že těch stánků je už hodně. Lidé o tom vědí a jedou na závody s tím, že si mohou něco nakoupit. Líbí se mi to a byla by škoda s tím přestat, ale vážně uvidíme.