V sobotu 11. června se běží z Dolní Moravy na Králický Sněžník a zpět, 30 kilometrů s převýšením přes 900 metrů. Druhý díl Kilpi Trail Running Cupu a jeden z jeho nejspektakulárnějších podniků v tom pravém slova smyslu.
Trasa vede národním parkem třetího nejvyššího horstva v zemi, nádhernou krajinou s lavinovými poli, subalpínskou vegetací a rašelinovými poli až ve výškách přes tisíc metrů. Samotný vrchol Sněžníku má 1 424 metrů, klesat zpět k cíli se začne kousek pod ním.
I proto musí každý závodník nést nabitý mobilní telefon pro případ nebezpečí. Tři občerstvovací stanice (na 9., 16. a 23. kilometru) by měly zajistit energetický základ a zároveň následné rychlé vyčištění lesa. Startuje se v 11 hodin, časový limit je sedm hodin. Ale rekordman Robert Krupička (na snímku) to dokázal předloni „zmáknout" za 1:53:52, nejlepší žena Kateřina Matrasová loni za 2:20:27, máma dvojčat tu také vyhrála už dvakrát.
Jeden z nejlepších českých terénních běžců Robert Krupička má svůj revír na Bukové hoře. Tam nabíhá kilometry i vertikální metry, zná každou zatáčku, kořen i kámen. Vyrazit na Králický Sněžník si však stejně považuje. „Trať se mi moc líbí. Je to už jako skyrunning, ale běhavé, bez strmých stojek, většinou po vrstevnicích. Horní pasáž je absolutně nádherná. Žádná 'prasárna', pořád se to dá uběhnout, ale už získáte zážitek z dlouhého běhu po vrcholech," rozplývá se muž, který v případě prvenství získá vítězný hattrick. A skvěle se připraví na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, které si vytyčil jako letošní vrchol.
Co poradí těm, kteří se vydají do zdejších hor poprvé, aby ztratili přehnaný respekt? „Začátek se musí jít rozumně, to dělám i já, nejde to prásknout. Je to skoro devět kilometrů. Nahoře se běží kousek někde v 1 300 metrech, ale kyslíku tam zbývá pořád dost. Pak po těžkém seběhu od Vilemínky někde po dvacátém kilometru čeká strašně dlouhá rovina podél řeky. Na čas můžete běžet, ale nesmíte se zrušit. Loni mi malinko docházelo. Poslední kopec do sjezdovky ještě bolí, už máte 'zrajbované' nohy," přidal své poznatky ústecký borec.
Napoprvé tu běželo 91 statečných, loni už více než tři stovky běžců potvrdily, že zájem o výjimečné výzvy stoupá. Letos se hlásí kromě Čechů Slováci, Poláci, Ukrajinci i Nizozemci. „Jsme rádi, že ve zvýšené konkurenci závodů lidi přijedou na naše závody, které jim chtějí dát opravdu zážitek se vším všudy," dodává ředitel závodu a tvůrce trati Martin Dvořák. (ktrc)