Jak byste z pohledu českého týmu zhodnotil první týden v Novém Městě?
Holky o víkendu nepředvedly špatné výkony. Bohužel na poslední střelbě ve stíhačce propadly níž pořadím. Ale byly to zajímavé závody. Klukům rovněž nemohu při sobotním sprintu vytknout, že by nebojovali. Jenže konečný výsledek byl špatný. Prostě nemůžeme říkat, že je to v pohodě. Není. Vidím tam však velkou chuť, to je solidní základ, aby-chom na něm stavěli další výsledky. Ač tady nejsou plné tribuny, pro nás je to stále domácí prostředí, a o to hůř vnímáme každý neúspěch. Doufám, že si reputaci ještě napravíme.

Co chystáte během krátkého volna? Budete si čistit hlavu a odpočívat, nebo naopak pořádně potrénujete?
V rozběhlé sezoně, navíc po mistrovství světa, už nic nedotrénujete. Teď je důležité dát si hlavy dohromady. Každý neúspěch vám prohlubuje nervozitu z toho vědomí, že se chcete předvést. Není třeba tvrdý trénink, ale správný trénink pro nastavení organismu pro co nejlepší výkon.

Michal Krčmář ve stíhacím závodu mužů na 12,5 km.
Světový pohár biatlonistů: V týmu mužů dojde ke změnám

Ohlásili jste změnu v nominaci mužů - přijedou úspěšní junioři Mikuláš Karlík a Vítězslav Hornig. Plánoval jste to dopředu?
Plán zapojovat juniory jsme měli od začátku sezony. Jsou to naše dlouhodobější naděje. Ale jsou to mladí kluci a musí si o nominaci říct. Je třeba také vidět, že celý náš tým prodělal koronavirus, což nás po Vánocích totálně rozstřelilo. Ale jak Michal Krčmář, tak právě junioři ukázali, že jim to síly neubralo. Výkony mladíků jsou světlou hvězdou a vědomím, že máme další naděje pro tým.

Vypadá to jako takové symbolické střídání stráží. Tento týden se bude loučit s kariérou Ondřej Moravec, závody s ním pojede nastupující generace. Uklidňuje vás, že máte kam sáhnout?
Když se ohlédnu zpátky, podobná situace byla v době, kdy přišli Michal Šlesingr, Ondra Moravec, Jarda Soukup. Poté přicházeli jen jednotlivci, třeba Kuba Štvrtecký nebo Adam Václavík. Nyní máme v juniorech čtyři kluky, kteří jsou schopni zvládnout jak štafetu, tak individuální závody do desítky, či kolem ní. Přitom jeden z nich je teprve loňský dorostenec. Takže máme zase po letech silný ročník. Nechceme si je ale moc hýčkat, ale naopak s nimi tvrdě pracovat.

Markéta Davidová ve stíhacím závodu žen na 10 km.
Davidová: Pereme se s materiálem

Jsou to kluci, kteří by se měli poprat už o olympijské hryv příštím roce?
Prát o olympiádu se určitě budou, protože by bylo špatné, aby tam nechtěli být. Ale každý potřebuje čas, aby se v seniorské kategorii naučil závodit. A ten proces se přeskočit nedá. Neříkám, že by nikdo z nich jet nemohl, ale místa nedostanou zadarmo.