Nedostatek sněhu na českých horách letos komplikuje situaci pořadatelům mnohých závodů. Organizátoři tradičního Orlického maratonu, třetího závodu seriálu ČEZ SkiTour, se ale odradit nenechali, a tak o víkendu 3. a 4. února vyrazí do bílé stopy stovky dospělých i dětí na trasách nejrůznější obtížnosti. Akce je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

Pořadatelé z lyžařského oddílu Wikov SKI Skuhrov nad Bělou s ohledem na špatné sněhové podmínky přesunuli start závodu z Deštného na Šerlich, kde se Orlický maraton jel i v roce 2016.

„Závod se pojede na okruzích vedoucích ze Šerlichu kolem Velké Deštné. Podmínky v okolí trasy závodu budou komplikované, žádáme proto nezávodící lyžaře, aby v zájmu bezpečí závodníků i svého využili v sobotu po celý den a v neděli dopoledne běžkařské trasy v jiné části Orlických hor,“ říká ředitelka závodu Jana Michlová a dodává důležitou informaci: „Nedělní závod vystartuje o hodinu dříve, tedy již v 9 hodin.“

Organizátoři berou v potaz začátek jarních prázdnin a chtějí co nejdříve po závodě zpřístupnit lyžařské trasy i rekreantům.

Využijte autobusy

Výdej startovních čísel a registrace zůstávají v jídelně Základní školy v Deštném v Orlických horách. Protože Šerlich nenabízí dostatečnou kapacitu parkovišť pro závodníky, bude vypravena autobusová doprava. Autobusy budou odjíždět od budovy ZŠ podle stanoveného jízdního řádu. „Prosíme závodníky, aby využívali vymezeného parkoviště v blízkosti budovy základní školy a k dopravě na start využili autobusů,“ apeluje Jana Michlová.

Upravený program

V sobotu 3. února ve 13.00 hodin odstartuje 16. ročník Orlického půlmaratonu na 22,5 kilometru volným stylem. Ještě předtím se trať vydají úderem 10. hodiny děti do 15 let v rámci Poháru Královéhradeckého kraje. Ty čeká běh klasickým stylem s hromadným startem na tratích od 500 metrů do dvou kilometrů odstupňovaných podle věku. Nejmladší kategorie benjamínků je přitom určena už závodníkům mladším šesti let a každoročně se ji daří naplňovat. Ti nejlepší se mohou těšit na potravinové nebo vitamínové doplňky a vybavení pro běžecké lyžování.

Neděle 4. února pak už bude patřit výhradně klasickému stylu. Již v 9.00 hodin odstartuje 34. ročník Orlického maratonu, na běžce čeká trasa dlouhá 33 km, v 9.20 hodin se uskuteční start závodu na 22,5 kilometru a v 9.25 hodin odstartuje závod dvanáctikilometrové distance.

V loňském roce se závodu zúčastnilo přes 800 závodníků, z toho desetinu tvořily děti. Zájem o Orlický maraton je i letos, a tak web eviduje několik set přihlášek – další desítky přibývají každý den. V Orlických horách si přitom přijdou na své nejen registrovaní, ale i rekreační běžci všech věkových kategorií od malých dětí až po seniory nad sedmdesát let.

Podrobné informace o víkendových závodech najdete na webových stránkách www.ski-skuhrov.cz.