Přípravu pardubických basketbalistů zkontroloval i dopingový komisař a dva testovaní hráči vyšli s čistým štítem. Proto trenéři Sanders a Bartošek mohou v klidu pracovat s celým kádrem, který mají k dispozici.

V minulých dnech trenérům chyběli do plného počtu dva muži, Viktor Půlpán a americký hráč Dwayn Benjamin. Oba už tento týden „makají“ s ostatními. Půlpán se vrátil z reprezentačního soustředění, Američan se doma trochu „zasekl“ a do Pardubic přicestoval až minulý týden. Generální manažer klubu Martin Marek dodává: „Benjamin měl nastoupit 6. srpna, požádal nás o odklad kvůli náhlým rodinným událostem. My jsme mu vyhověli, dohodli jsme se na čtrnáctidenním odkladu, bohužel tam pak došlo z jeho strany trošičku k nekomunikaci, takže jsme to řešili podle disciplinárního řádu klubu, ale domluvili jsme se. Dwayne přiletěl a zapojil se do přípravy. Celou záležitost bychom rádi hodili za hlavu a uzavřeli.“

Mužstvo v červenobílých barvách Beksy povede do zápasů s kapitánským C u svého jména zkušený Radek Nečas. Ten měl na začátku přípravného období komplikovanou situaci. „V posledním zápase minulé sezony jsem dostal do oka, měl jsem roztrženou sítnici a absolvoval dvě operace. A pro klid duše jsem začal na trénincích s ochrannými brýlemi, aby nenastal nějaký problém. Teď už je to dobré, vidím vás,“ vysvětlil.

K přípravě z pozice zkušeného harcovníka dodává, „Trénuji pořádně asi čtrnáct dní a pomalu se do toho dostávám. Přece jen tam byla dlouhá pauza, protože jsem měl zakázaný jakýkoli pohyb nebo aktivní činnost. Kluci už vlastně trénují přes měsíc. Přišel jsem o tu prvotni atletickou přípravu, což by mě samozřejmě na jednu stranu mohlo těšit a na druhou stranu musím dohnat fyzičku. Vidím ale, že každý den je to lepší a lepší.“

V hale byl celý široký hráčský kádr, jak mladí hráči z juniorky, kteří se připravují s „áčkem“, tak i čtyři nováčci ze zámoří. „Mladí hráči už v minulé sezoně s nám většinou trénovali, tak to není nic nového. A pokud jde o ty čtyři zahraniční hráče, tak je vidět trénink od tréninku, že je to lepší. Teď se začíná v tréninku příprava pět na pět, tak se to krystalizuje souhra a věřím, že každým tréninkem a zápasem to bude lepší. Čím víc utkání, tím větší sehranost. Teď už jsme kompletní, i s Pulpym a Dwaynem, a tak nadcházející duely nám jen prospějí, abychom se sehráli a připravili se na ostrý začátek, který s kvalifikaci o Ligu mistrů bude náročný. A tam potřebujeme mít stoprocentní sehranost,“ myslí si kapitán Nečas o zapojení tuzemského mládí a zahraniční zkušenosti.

Jednou z amerických posil je Evan McGaughey, který by měl převzít roli Jobiho Walla či Scotta Martina z minulých let. „Pocházím z malého amerického města a Pardubice mi docela vyhovují, líbí se mi tady. Mám vše, co bych chtěl. A tým? Je výborný, dá se říci, že jsme si sedli a je to v pohodě.“

Své hráčské schopnosti ukázal v obou zápasech na Slovensku. Jak s nimi byl spokojen? „Obě utkání se mi líbila, těšil jsem se až si zahraji a budu moci ukázat, co dovedu. Těšil jsem se i na to, že si konečně zahraji proti jiným týmům než na které jsem byl dosud zvyklý. Užil jsem si to. Líbí se mi práce našeho týmu, získávám první zkušenosti s basketem mimo Státy a Německo a těším se na další zápasy. Mám stále co vylepšovat,“ říká sympatický Evan.

Pardubický tým v závěru týdne vyjede ke dvěma zápasům do Polska. Na turnaji ve městě Dabrowa Gornicza se utká vedle domácího účastníka nejvyšší polské soutěže ještě s AZS Lublin, který nahradil původně ohlášený euroligový Wroclawek. Beksa se v příštím týdnu dále střetne v Mnichově s tamním Bayernem a doma se poprvé představí 20. září v odvetném střetnutí s Interem Bratislava.

(fn)