Orlickoústecko/ Před třemi dny zavítal na území České republiky World Harmony Run – nejdelší štafetový běh na světě. Jeho cílem je posílit mezinárodní přátelství a vzájemné porozumění. Běžci nesou jako symbol harmonie hořící pochodeň, kterou si předávají s lidmi, s nimiž se cestou setkávají.

Štafeta proběhne zítra také ústeckoorlickým regionem. Mezi 13.30 a 14. hodinou běžci dorazí za doprovodu Policie ČR kvůli bezpečnosti na silnici do Ústí nad Orlicí a zhruba o hodinu později budou v Lanškrouně.

„V obou místech se uskuteční setkání běžců se zástupci města a veřejností,“ poznamenala tisková mluvčí World Harmony Run Michaela Pokorná a pokračovala: „V Ústí se ceremonie uskuteční v restauraci U Malinů a v Lanškrouně to bude na náměstí.“ Poté zástupci města slavnostně dostanou pochodeň, představí se tým běžců a akce.

„Lidé, kteří se na nás přijdou podívat, se mohou do běhu zapojit. Kvůli tomu třeba kontaktujeme i sportovní kluby. Zájemci pak se štafetou mohou buď symbolicky uběhnout pár metrů, někteří běží do dalšího města,“ podotkla Pokorná.

Štafetu tvoří mezinárodní tým lidí, kteří za sebou mají maratonské běhy. „Letos máme v týmu dámu, jež přeplavala kanál La Manche, nebo účastníka nejdelšího závodu na světě v New Yorku,“ konstatovala tisková muvčí a dodala: „Kapitánem týmu je Ondřej Veselý, jenž loni běžel celých sedm měsíců, letos dovede štafetu do cíle v Amsterodamu.“

Evropská část běhu začala 7. března v Lisabonu. V České republice překonají účastníci běhu za šest dní víc než 650 kilometrů. Během cesty po Evropě urazí běžci 27 tisíc kilometrů a proběhnou 48 zemí. Celkem se tohoto běhu zúčastní přibližně 100 zemí světa. Závěrečná ceremonie se uskuteční v Amsterodamu.