Na programu běžeckého kalendáře Iscarexu je právě běh na Kraličák.

Dvanáctý ročník závodu je součástí seriálu Maratonstav Českého poháru v běhu do vrchu.

V letošním roce čeká na soutěžící několik novinek. Poprvé jsou pro běžce v absolutním pořadí připraveny finanční odměny. Trať pro kategorii sedmdesátníků bude delší na žádost závodníků, neboť jim kratší pětikilometrová nevyhovovala. „Toto je největší novinka pro letošní závod. Startující v kategorii sedmdesátníků poběží celý závod, tedy třináct kilometrů,“ vysvětlil ředitel závodu Jan Šimůnek.

Start je tradičně u obecního úřadu Dolní Morava v 11 hodin. Z tohoto místa se vydají na trať dlouhou 13 kilometrů všichni kromě juniorek a účastníků lidového běhu. Tyto dvě kategorie budou startovat od Tvarožných děr, které se nacházejí na osmém kilometru trati hlavního závodu. Juniorky a všichni přihlášení tak budou zdolávat „jen“ pět kilometrů. „Trať závodu se oproti minulým ročníkům vůbec nezměnila. Neměníme ji už kvůli traťovým rekordům, které by se nemohly překonávat,“ dodal Šimůnek.

Po uzávěrce přihlášek měli organizátoři startovné zaplacené od 219 běžců. „Přihlášek k nám přišlo ale přes dvě stě čtyřicet. Jednadvacet jich ale ještě neuhradilo startovné. Další zájemci se mohou hlásit i přímo v místě startu. Očekávám, že se na start postaví více než tři sta padesát běžců.“

O oblibě závodu svědčí i účast zahraničních běžců. Ve startovním poli se objeví i zástupci z Polska a Slovenska.

Pořádající Iscarex bude reprezentovat zhruba patnáct běžců, kteří se budou o co nejlepší umístění prát s nejlepšími běžci světové úrovně.

Tradicí na Dolní Moravě je i bohatý doprovodný program. Ani letos tomu nebude jinak. „Vystoupí skupina Walda Matuška revival, tradiční Hanky Panky travesti show. Nebude chybět ani vystoupení celníků, což je také každoroční záležitost. Je tu vybudovaný krásný lyžařský areál, kde je mnoho volnočasových aktivit. Závod je zasazen do krásné přírody, myslím si, že to pro všechny, kteří přijedou, bude dost velkým zážitkem,“ zakončil ředitel závodu Jan Šimůnek.