Tuto sobotu a v neděli se v obci koná 1. ročník závodu v jízdě automobilů do vrchu, který bude zařazen do seriálu mezinárodního mistrovství České republiky a mistrovství České republiky historických automobilů. „Vedle toho po loňském úspěchu na Laudonu máme připraven i amatérský pohár pro příchozí,“ konstatoval za pořadatele z brněnského K plus K motorsport Karel Kubů.

S nápadem uspořádat v obci závody v jízdě do vrchu přišel lékař Lumír Peleška, který jezdí danou silnicí na službu do Červené Vody. „Tento závod je v seriálu domácího mistrovství zcela nový. V současné době se totiž prosazuje trend jezdit na kvalitních silnicích, které jsou dostatečně široké a měří okolo pěti nebo šesti kilometrů. Myslíme si, že právě silnice první třídy číslo 11 vedoucí Červenou Vodou na Suchý vrch tomu odpovídá,“ vysvětlil výběr tratě Karel Kubů a pokračoval: „Trať je úžasně členitá, díky velkému počtu zatáček pro jezdce i technicky náročná a zároveň také rychlá. V současnosti trať závodu měří 4350 metrů s převýšením okolo 300 metrů. Předpokládáme, že se v příštím roce závod uskuteční po celé délce tratě a bude měřit 6200 metrů.“

Start závodu bude umístěn asi 200 metrů od červenovodské nemocnice směrem na Jablonné nad Orlicí, cíl bude dvě zatáčky před parkovištěm na hlavní silnici na Suchý vrch. „Na poslední dvě zatáčky jsme si kvůli tomu, že trať není v této části silnice zcela zabezpečená, netroufli. Necháme si to tak jako velký úkol do příštích let,“ podotkl Kubů.

V tuto chvíli je na závody přihlášeno 150 jezdců z České republiky i ze zahraničí. „Kapacita trati je zcela naplněna,“ poznamenal k tomu Karel Kubů a dodal: „Startovat bude například David Komárek se svým mitsubishi, jež má téměř pět set koní. Na závodech se zcela jistě neobjeví Otakar Krámský, ale doufám, že na Laudonu už bude.“

Organizátoři počítají s tím, že trať bude zajišťovat přes sedmdesát pořadatelů. Parkoviště bude umístěno na rovině před startem a pro diváky bude připraven doprovodný program: nárazová stěna, nafukovací atrakce a večerní zábava s rádiem Černá hora. Program dvoudenního podniku bude každý den začínat v 8.15, kdy přijdou na řadu tréninkové jízdy, finálové jízdy odstartují po oba dny ve 13 hodin.

„Máme ambice, aby se podnik v Červené Vodě zařadil po bok kvalitních závodů v jízdě do vrchu jako je Ústecká ´21´ a lanškrounský Laudon, který by mohl časem po sportovní stránce třeba i překonat,“ řekl Karel Kubů závěrem.