Mýto je jediným týmem z Pardubického kraje na této úrovni. Pouze klub Hvězda Pardubice hájí extraligové barvy. Ostatní oddíly závodí v nižších ligách.
Letošní rok ale mýtský klub nezastihl v dobré pohodě a od prvního kola byla soutěž doslova bojem o bytí či nebytí. Tým opustila Zdeňka Seidlová, která odešla na roční hostování do USK Praha, navíc družstvo vlivem zranění přišlo v úvodu hned o několik opor. Aby toho nebylo málo, bylo Mýto penalizováno odebráním několika bodů za administrativní nedostatky.
Předposlední prázdninový víkend tak musely závodnice pořádně zabrat a odrazit atak týmu Jičína, který měl být dle papírových předpokladů kandidátem sestupu. Vedení klubu a všichni trenéři pracovali na tom, aby byl tým v plné síle. Mýtské atletky bohužel odjížděly do dějiště závodu z různých důvodů značně oslabeny. Tým musely doplnit i žákyně, a to se nakonec družstvu stalo málem osudným. Největšími oporami byly již tradičně Andrea Doubková, Barbora Chytková, které nastoupily v pěti disciplínách a pro tým získaly nejvíce bodů. Velmi pomohly hostující závodnice Anna Nečinová, sprinterky Krupičková a Šuhájková, Kučerová.
Pořadí se neustále přelévalo. Nakonec však Mýto skončilo v posledním čtvrtém kole páté a v 1. lize se zachránilo. „Ze stadionu jsme odjížděli s klidným pocitem, ale naše mobilizace narychlo, kdy některá děvčata nejela na toto rozhodující kolo, zapříčinila, že jedna z žákyň nebyla připsána na soupisku a Mýto znovu přišlo o jeden z hlavních bodů. Naštěstí jsme porazili Jičín o více jak jednu pozici a ani odebrání hlavního bodu nám radost z udržení nezkazilo," uvedl Lukáš Dejdar.
„Chtěl bych poděkovat všem závodnicím, které žily s týmem a pracovaly na udržení v první lize. Soutěž opět přinesla spoustu pozitiv. Ne všechny závodnice zde sice vyhrávají jako v druhé lize, ale díky konkurenci mají zajištěnou motivaci a mohou si zde vylepšovat své osobní rekordy. Navíc mají každou sezonu jistotu čtyř kvalitních závodů. Do týmu jsme postupně zapracovali mladé pušky jako Adriana Grulichová, Aneta Jasanská či na posledním kole Sabina Duchoslavová. Všechny se velmi dobře uvedly a budou určitě pro tým v budoucnu velmi platnými oporami. Věřím, že je budou následovat i další mladé závodnice. Nejen pozitiva nám ale ukázala soutěž. Mrzutý je hlavně přístup mladé generace, která nebere zřetel na to, že když oslabí tým svou neúčastí, odnesou to i ti, kterým na výsledku záleží. Toto sobecké chování mě osobně hodně mrzí a budeme to muset společně s trenéry na konci sezony rozebrat a udělat závěr. Všem závodnicím, trenérům a lidem, co fandili, bych chtěl moc poděkovat. Škoda jen, že se nemůžeme představit v plné síle na domácím stadionu," dodal vedoucí Lukáš Dejdar.   (tz)