Ostrava – Který atlet v České republice může říci: dnes jsem běžel svou trať nejrychleji ze všech lidí, co ji kdy v naší zemi běželi. Pocit, když v cíli zjistíte, že nikdy nikdo neběžel tak rychle jako vy, je nepopsatelný. Víte, že se stalo něco mimořádného. Atletika má neskutečně bohatou a dlouhou historii a v hlavě vám skáčou jména slavných předchůdců. Vysokomýtské závodnici Zdeňce Seidlové se to stalo již počtvrté v kariéře.
Společně se svými kolegyněmi totiž zaběhla při Zlaté tretře v Ostravě nový český juniorský rekord a po třech českých rekordech z dlouhých sprintů přibyl na účtu Zdeňky Seidlové další, tentokrát ve štafetě na 4 x 100 metrů.
České dosavadní maximum bylo na vrcholu tuzemských tabulek 11 let. Tehdy velmi silná generace sprinterek v čele s Denisou Rosolovou překonala letitý rekord a dlouho to vypadalo, že jejich čas 45,59 s bude po dlouhé roky nedostižnou metou. V Ostravě se štafeta ve složení Paličková – Seidlová – Vávrová – Bendová přes tuto hranici až nečekaně snadno přehoupla. Děvčata vytvořila nový český rekord časem 45,34 s.
Štafeta se připravuje na MS v Polsku pod vedením vysokomýtského trenéra Lukáše Dejdara. Cesta ke splnění limitu vedla právě přes pokoření rekordu ČR. Ani jeho samotné překonání však nemuselo stačit. Vzhledem k výkonnosti štafet na minulém světovém šampionátu bylo kritérium pro účast nastaveno až na hodnotě 45,45 s. Pokud holky chtěly na MS, musely tedy běžet čas, který by v loňském roce bral medaili na ME juniorů.
Že to je nereálné?
V podání tohoto kvarteta nikoli.
Štafeta se připravuje dva roky. „Faktory ovlivňující výkon jsou v podstatě jasné. Potřebujete čtyři neskutečně rychlé holky, které dokáží ve vysoké rychlosti zvládnout předávku a neztratí na ní rychlost. Umí udržet nervy a koncentraci. To nedokáže každý. Proto jsem pracoval s větším týmem, kterému patří nyní poděkovat. I když jsem z výkonu děvčat neskutečně nadšený, už jsem hledal naše slabiny a dělal si video rozbory. Věřím, že tato štafeta může za ideálních podmínek běžet ještě daleko rychleji. Základem pro úspěch na vrcholné akce je ale i stabilita výkonu. Splněním limitu začíná boj o místo v sestavě. Těším se už teď na další starty," řekl Lukáš Dejdar.
Zdeňka Seidlová je jediná v sestavě, která se zaměřuje spíše na delší sprinterské distance. Dlouhodobě ale patří mezi nejlepší u nás i na nejkratších sprintech. V halové sezoně se stala mistryní na 200 metrů a byla o pouhou setinu druhá na šedesátce za vítěznou Paličkovou.
Veronika Paličková je dorosteneckou rekordmankou na 100 metrů.
Nikola Bendová, věkem ještě dorostenka, je velkou posilou. Je to loňská mistryně ČR mezi ženami na 100 metrů a pátá z MS do sedmnácti let z kolumbijského Cali.
Kateřina Vávrová na poslední chvíli nahradila v sestavě Barboru Dvořákovou, která měla lehčí svalové problémy. Kateřina svůj úsek zvládla dobře, loňská dorostenecká šampionka na dvoustovce zaskočila náramně a zamíchala kartami se sestavou.
Barbora Dvořáková je zase druhou nejrychlejší juniorkou loňského roku na 100 metrů s časem hluboko pod 12 sekund.
MS v polské Bydhošti se koná poslední týden v červenci.