I v evropských mořích se plavily obrovité mořské želvy. Alespoň to naznačil nový objev. Paleontologům se podařilo nalézt dosud neznámý druh tohoto tvora, který je dokonce největším exemplářem, jež byl v současné Evropě identifikován.
Americký portál CNN uvedl, že rekordní druh objevil náhodou turista v pyrenejských horách na severu Španělska již před šesti lety. Odborníci želvě dali jméno Leviathanochelys aenigmatica. „Leviathan je biblický výraz pro mořskou příšeru, což je narážka na velikost těla tohoto tvora, zatímco chelys znamená želva a aenigmatica znamená záhada. To má odkazovat na její zvláštní vlastnosti,“ napsali autoři textu, který zveřejnili v odborném časopise Scientific Reports.
Původně se experti domnívali, že nalezené kosti patří úplně jinému živočichovi. Proto zůstaly pět let nedotčeny. Místní úřady nalezené zkamenělé ostatky přenesly do místního muzea, kde si jich vědci všimli až před nedávnem. Když je začali loni zkoumat, uvědomili si, že analyzují zcela nový druh želvy. Proto na místě nálezu provedli novou sérii vykopávek.
Díky tomu byly objeveny další zbytky obřího tvora, včetně části pánve a krunýře. Větší množství ostatků pak přineslo překvapivá zjištění, která nebyla pozorována u žádné jiné želvy. Jednalo se zejména o kostěné hrbolky v přední části pánve, které mohly ovlivňovat dechovou kapacitu těchto zvířat. Umožňovaly jim zadržet dech na mnohem delší dobu, než jiným druhům, a to zejména ve velkých hloubkách.
Objev podle expertů naznačuje, že obří želvy byly v minulosti běžnější, než se předpokládalo. Doposud největší nalezený druh v Evropě měřil 1,5 metru. Ovšem i současné kožatky velké měří mezi jedním až dvěma metry. Analýza úlomků kostí nově objeveného druhu však naznačila, že tento jedinec mohl měřit až 3,7 metru. Portál Natural History Museum doplnil, že se díky tomu řadí mezi jednu z největších želv v historii planety.
První z mnoha
„Nikdy jsme si nemysleli, že je možné něco takového najít. Po poměrně dlouhém studiu úlomků kostí jsme si uvědomili, že se zde nacházejí některé zcela odlišné znaky, které se nevyskytují u žádné jiné dosud objevené fosilie želvího druhu,“ řekl překvapený spoluautor studie z Katalánského paleontologického ústavu v Barceloně Albert Sellés.
Nový druh odhaluje, že obří želvy byly přítomny na obou stranách Atlantiku. Vědci věří, že objevený jedinec je pouze prvním z mnoha možných budoucích objevů obřích prehistorických želv mimo Severní Ameriku.
Dvoumetrové želvy
Starověký živočich plaval starověkým oceánem v období pozdní křídy, to znamená před 83 až 72 miliony lety, v době, kdy na Zemi žili dinosauři, jako jsou tyrannosaurus rex či triceratops. V této geologické periodě se většina dnešní Evropy nacházela pod vodou.
Doposud největší objevená želva Archelon žila přitom před 70 miliony lety, dosahovala délky 4,5 metru a vážila až 3,5 tuny.
Největší současným žijícím druhem je kožatka velká, která se vyskytuje v tropech, dosahuje délky kolem dvou metrů, výjimečně až tří, a váží kolem šesti set kilo. Na souši je tato želva pomalá a neohrabaná, ve vodě se promění na rychlého tvora, který se výborně potápí. Dokáže plavat rychlostí až 35 kilometrů v hodině a je schopná se ponořit do hloubky až třinácti set metrů pod hladinou.