"Hasiči použili nafukovací člun, vrhli se pod hladinu, pod ledovou krustou byly nalezeny všechny tři děti, v bezvědomí byly předány posádkám záchranné služby," řekla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Dvě dívky podle prvotních informací stály na břehu a viděly, jak se pod třemi chlapci led prolomil. Podle policie se prolomil led i pod dívkami, ale těm se podařilo dostat na břeh a zavolat pomoc. Dívky rovněž odvezli záchranáři do nemocnice.

Po hasičích přijeli k rybníku i policisté, kteří se vydali na led pomoct. Pod jedním se led probořil také.

"Po nějaké době jedno z dětí policista s hasičem vytáhli ven. Druhé se snažili vytáhnout hasiči za pomocí člunu. Po nějaké době byl z vody vytažen i třetí z chlapců," uvedla policejní mluvčí Dita Holečková. Chlapcům bylo 11, deset a osm let, dodala mluvčí.

Dva chlapce se již dříve podařilo resuscitovat a transportovat vrtulníky do nemocnic, později i třetího. Na místě přistály i tři vrtulníky letecké záchranné služby. Víc ke zdravotnímu stavu dětí vzhledem k jejich věku nechtěl mluvčí krajské zdravotnické záchranky Aleš Malý sdělit.

"Všechny tři děti jsou ve vážném stavu v nemocnici," uvedl pouze. 

Podle mluvčí hasičů Horákové se led pod dětmi probořil uprostřed rybníka.

Pod dětmi se uprostřed rybníka probořil led. Na místo vyjely tři jednotky požární ochrany včetně hasičů-potápěčů a také vrtulníky záchranářů.Pod dětmi se uprostřed rybníka probořil led. Na místo vyjely tři jednotky požární ochrany včetně hasičů-potápěčů a také vrtulníky záchranářů.Zdroj: HZS PK

"Na místo vyjely tři jednotky požární ochrany včetně hasičů-potápěčů. Dvě holčičky měly vidět, jak se pod třemi chlapci probořil led. Hasiči, kteří dorazili k události, použili k zajištění místa nafukovací člun a vrhli se do ledové vody hledat tři děti. Postupně pod ledovou krustou byly nalezeny všechny tři děti, které byly ihned předány posádkám zdravotnické záchranné služby. Záchranáři dětem po příjezdu poskytli potřebnou lékařskou pomoc," uvedla mluvčí.

Na místo byly vyslány tři vrtulníky Letecké záchranné služby z Olomouce, Hradce Králové a Brna. Na místo byl povolán i psycholog HZS Pardubického kraje.

Podle hasičů již řadu dní nejsou teploty pod bodem mrazu ve dne ani v noci, a tak rozhodně nedoporučují volně se pohybovat po zamrzlé vodní hladině.

"Led by měl mít alespoň tloušťku 12 centimetrů. Po ledové ploše je snad úplně nejhorší pohybovat se po skupinách, což vypadá, že byl zrovna dnešní případ dětí. Led se totiž lokálně může přetížit a náhle prasknout," upozornila Horáková.