Ironie osudu, tak se dá nazvat dopravní nehoda, která se stala na výjezdu z Mýta směrem na Ústí nad Orlicí. Devětašedesátiletá řidička tu na rozdvojení jela rovně a zbořila více než sto let starý pomník purkmistra Eduarda Meyera. Ten se letos má dočkat restaurování, radnice na jeho obnovu požádala o dotaci.

Proč k nehodě, která se stala v úterý před polednem, došlo, není jasné. Seniorka projela křižovatkou skrz a z pískovcového podstavce se železným křížem se po nárazu stala hromádka sutin. Řidička naštěstí vyvázla bez zranění.

Pískovcový pomník připomíná purkmistra Eduarda Meyera pocházejícího z Červené Vody, který v Mýtě zemřel v roce 1866 po prusko-rakouské válce na následky věznění.

Ještě ale bude mít co vysvětlovat. „Řidička policistům nepředložila platné lékařské potvrzení potřebné k řízení motorového vozidla," uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková. Potvrzení totiž musí mít každý řidič starší 65 let. „Policie nehodu dále prověřuje," doplnila mluvčí.

Stanovena ještě nebyla ani výše škody, kterou určí odhadce. „Vzniklá škoda bude uhrazena ze zákonného pojištění," reagovala mluvčí radnice Marie Lněničková s tím, že části pomníku, který se nárazem rozpadl na jednotlivé kvádry, město poté nechalo odvézt a uložit v areálu Technických služeb.

Radnice žádala o dotaci ministerstvo obrany, a to ve výši 56 tisíc korun, celkové náklady na restaurování byly původně odhadnuty na 70 tisíc korun. Podle Marie Lněničkové je nyní zřejmé, že náklady na obnovu pomníku budou vyšší, než se původně předpokládalo.

Při restaurování má být odstraněna pokrývka pomníku z mechu, lišejníku a řas a také drobná mechanická poškození.