Muž, který byl i zkušeným leteckým mechanikem, parašutistou a plachtařem, si ultralight koupil před rokem a půl. Vlastnoručně ho rozebral, zkontroloval a sestavil. „Vlastně to měl být první zálet, bohužel se stal i posledním," říká ke smutné události pilot z Vysokomýtska. Příčinu tragédie by mělo objasnit vyšetřování, jeden z kolegů ale možnou příčinu vidí v dlouhé pauze – muž totiž údajně nelétal patnáct, dvacet let. „Platí to o kterémkoli oboru. I když v něm byl člověk mistr, když má přestávku, neznamená to, že je jím stále," naznačuje pilot, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Podle dvou svědků, kteří pád viděli, letadlo klesalo od kopce Babka. S klesající rychlostí se však dostalo do pádu a nekontrolovaně se podvozkem nahoru zřítilo do lesa mezi Vysokým Mýtem a obcí Dvořisko.

„Muž utrpěl velmi vážná zranění, kterým na místě podlehl. Letadlo jsme na místě zajistili a následně ho budeme předávat pracovníkům pro zjišťování příčin leteckých nehod," doplnila ke smutné události policejní mluvčí Lenka Vilímková.

K podobnému neštěstí došlo v srpnu 2014 u obce Třebovice. V troskách ultralightu zahynuli dva starší muži. Přesnou příčinu se nepodařilo objasnit.

Poslední případ inspektoři vyšetřovali v červnu v Žamberku. Tam nehoda naštěstí neměla fatální následky. Při vzletu navijákem tam s kluzákem havarovala pilotní žákyně. Důvody se nepodařilo s jistotou prokázat.