„Hned jak jsme přijeli na místo, viděli jsme asi uprostřed rybníka díru do ledu a hasiče, jak se k ní snaží dostat. Absolutně jsme nad ničím nepřemýšleli a běželi jsme po ledu k té díře. Cestou jsem s kolegyní odhazoval součásti uniformy, abychom byli lehčí. V tu chvíli vůbec nepřemýšlíte nad tím, že by se ten led pod vámi mohl prolomit," líčí jeden ze zasahujících policistů.

Když se policisté dostali k díře, spolu s hasiči viděli pod ledem dvě děti, které chtěli vytáhnout z vody. Nicméně led se prolomil i pod policistou a ten skončil také ve vodě. Po nějaké době jedno z dětí policista s hasičem vytáhli ven. Druhé se snažili vytáhnout hasiči za pomocí člunu.

"Po nějaké době byl z vody vytažen i třetí z chlapců," líčí policista. 

Policie přijala informaci, že se v rybníce v zámeckém parku v Žamberku topí několik dětí, krátce před 15. hodinou. Šlo celkem o pět dětí. Tři chlapce, kteří skončili pod ledem, a dvě dívky, které jim zavolaly poomoc, ale led se pod nimi probořil také.

"Na místo okamžitě vyrazila hlídka z obvodního oddělení Žamberk, dopraváci a hlídkaři z Ústí nad Orlicí. Každý kdo v tu chvíli byl na blízku a ve vysílačce slyšel hlášení o tonutí dětí, jel na místo," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Všichni chlapci (nar. 2010, 2011, 2013) byli letecky transportování do nemocnic. Tam skončily i dvě dívky, pod kterými se také propadl led, ale ty se z vody dostaly a běžely pro pomoc.

Na místě kromě policistů a kriminalistů zasahovali i policejní krizoví interventi.

"Veškeré okolnosti této nešťastné události nyní prověřujeme," dodala Janovská.