Pět obětí

Nárůst policisté zaznamenali nejen v počtu usmrcených osob, kterých bylo o dvě více než loni o prázdninách, ale i v počtu dopravních nehod celkově. „V průběhu letních měsíců jsme zaevidovali celkem sto šedesát tři dopravních nehod, což je o třiadvacet více jak v loňském roce ve stejném období," potvrdila policejní mluvčí Lenka Vilímková. Dvanáct osob se zranilo těžce a osmdesát pět lehce. Sto dvacet dva nehod způsobili řidiči motorových vozidel, dvaadvacet cyklisté, jednu chodec a v osmnácti případech došlo ke střetu se zvěří.
A co bylo nejčastějšími příčinami kolizí? „Na prvním místě je to špatný způsob jízdy, na druhém nedání přednosti v jízdě a na třetím nepřiměřená rychlost řidičů. V devatenácti případech byl příčinou nehody alkohol," bilancovala policejní mluvčí. Celková škoda byla vyčíslena na bezmála osm a půl milionu korun.

Černé dva dny

Tragickými dny byly 19. červenec a 17. srpen. V jednom případě pátek, ve druhém sobota. V jednom případě se střetla dvě auta, ve druhém auto ve vysoké rychlosti narazilo do stromu.

I/11 Šedivec
19. července
Střet dvou osobních automobilů.
3 mrtví

Tragická nehoda na Šedivci.
V pátek 19. července kolem půl druhé odpoledne došlo na silnici I/11 na Šedivci k dopravní nehodě, srazila se dvě osobní auta značek Renault a Peugeot. Tři lidé při kolizi zemřeli, jedna osoba byla zraněna těžce, jedna lehce.
Na místě zasahovali hasiči ze stanice Žamberk. Přivolán byl vrtulník letecké záchranné služby, který transportoval do nemocnice jednu těžce zraněnou osobu. Zraněné dítě převzala do péče zdravotnická záchranná služba. Hasiči pomáhali zdravotníkům s oživováním dvou osob, které byly v peugeotu. Lékař však po několika minutách konstatoval smrt. Jedna osoba z peugeotu byla smrtelně zraněna již při příjezdu hasičů. Posádka renaultu utrpěla podle slova velitele zásahu pouze šok.
Nehodu zapříčinil 24letý řidič vozidla značky Peugeot 306, který nerespektoval dopravní značku „stůj, dej přednost v jízdě!", s vozidlem najel do křižovatky a tam se střetl s vozidlem jedoucím po hlavní komunikaci.

I/43 Damníkov
17. srpna
Osobní vůz zn. Alfa Romeo narazil ve vysoké rychlosti do stromu.
2 mrtvíNehoda dvou mladíků u Damníkova skončila tragicky, oba zemřeli.
Dva mladé životy vyhasly v sobotu 17. srpna kolem 20. hodiny na silnici číslo 43 mezi obcemi Rudoltice a Damníkov. Dvaadvacetiletý řidič vozu zn. Alfa Romeo po projetí nepřehledné levotočivé zatáčky pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost a na rovném úseku silnice dostal smyk. Auto vyjelo vlevo mimo komunikaci, kde narazilo do stromu a následně se převrátilo na střechu. Mladý řidič zemřel na místě. O život o dva roky mladšího spolujezdce bojovali po vyproštění záchranáři. Bohužel marně. Přivolaný vrtulník odletěl prázdný. Nehodu zavinil 22letý řidič vozidla značky Alfa Romeo.

Tragická nehoda rozpoutala širokou diskuzi na webu Orlického deníku:
„Jel jsem kolem toho asi v půl jedenácté… Je to od směru od Lanškrouna, a asi to byla velká rychlost nebo porucha na autě… Je to při sjezdu z kopečka, pod levotočivou zatáčkou a dost dlouhá brzdná čára do příkopu – těsně nad odbočkou do Damníkova… o cca 50 m dál stejná tragédie pár let nazpět…tam už to opravdu brzo dostane označení silnice smrti." (David)
„Znala jsem oba, byli to správní kluci a je mi jich moc líto. Tím víc, že pokud jel příliš rychle, což asi jel, měl vymazlené autíčko, pořád na něm něco vylepšoval… tak je to dost zbytečná smrt." (Ali.nka )
„Jel jsem tam den po pohřbu, ale co jsem viděl, mě dostalo a zároveň dalo odpověď na mé otázky. Nápis na věnci: SLÁVA VÍTĚZŮM. Jestli někdo zvítězil, tak to byli ti, kteří se s nimi nepotkali." (DP)
„Nezbývá než apelovat na řidiče, aby byli zodpovědnější a před jízdou nekonzumovali žádné alkoholické nápoje. Také aby sundali nohu z plynu, více se věnovali řízení a dodržovali základní ustanovení zákona o silničním provozu," apeluje na řidiče Lenka Vilímková.