Úzká asfaltka vede z Čermné nad Orlicí k muničním skladům na okraji lesa. Přejezd nemá závory, ale chrání ho z obou stran světelná signalizace. Ještě před přejezdem je zákaz vjezdu mimo zásobování. Od budov za vysokým plotem na okraji lesa jede na kole žena středního věku. Před přejezdem slézá z kola, pečlivě se rozhlédne a jde přes trať: „Pracuju tady na vojenské posádce. Ty oběti byly dva dělníci, kteří pracovali na opravě skladů. Nevím, jaké byli národnosti, dělá tady hodně zahraničních dělníků z různých zemí, ale to je nakonec jedno. Zemřeli tady dva lidé, je to hrozná tragédie,“ říká mi staženým hlasem.

Ozvala se dutá rána, říká svědek

Přímo u trati je zelený domek. Jeho majitel v okamžiku nehody sledoval v televizi poslední utkání českých hokejistů proti Kanadě. „Ozvala se taková dutá rána, tak jsem se šel podívat, co se děje,“ říká mi senior. Jméno si zveřejnit také nepřeje.

„Od posádky jeli dvě auta, v obou byli dělníci, byla to jedna parta, jeli z práce. Chlapi z toho druhého se už drželi za hlavu, tušili, že je to špatné,“ vzpomíná na okamžiky těsně po tragické nehodě.

„Přistála tady naproti na louce helikoptéra, přijeli sanitky, hasiči, policajti, úplně to tady zatarasili. Ale byli tady během chviličky,“ popisuje zásah záchranářů senior. Podle něj se tady stala nehoda naposledy před 45 lety. Pak mi ukazuje fasádu domu, který dělí od trati asi pět metrů: „Kameny z náspu, jak ten vlak hrnul auto po kolejích, mi nadělaly díry do fasády, fóliák je taky děravej,“ říká a na trávníku u domu, kde jsou dosud kusy plastů, zbytky palubní desky a střepy, sbírá blinkr od Fabie.

Vlak před sebou tlačil vrak auta 300 metrů

Vlak jedoucí od Borohrádku před sebou tlačil zdemolovaný vrak zhruba 300 metrů. Betonové pražce jsou čerstvě odřené a místo, kde se podařilo strojvedoucímu soupravu zastavit, značí modré čáry. Také zde jsou drobné úlomky z auta. Tady se z vlaku dostalo zhruba 40 cestujících, které pak dál odvezl autobus. Trať byla uzavřená několik hodin.

„Co si pamatuji, tak se tam nikdy nic vážného nestalo. Je to obslužná komunikace k vojenské posádce. Ten přejezd nevnímám jako nebezpečný, rozhledové poměry jsou tam docela dobré, nemohlo je asi ani oslnit slunce, jeli ze západu a slunce měli v zádech. Asi to byla nějaká chvilková nepozornost, přehlédnutí,“ zamýšlí se starosta Čermné nad Orlicí David Joska, který vede obec s tisícovkou obyvatel.

Nádraží v Čermné je přes kilometr od trati. Osudný vlak tady nestavěl. Je dopoledne a přijíždí osobní vlak. Vystupují dvě seniorky. „Hned jak jsem to slyšela, tak jsem volala dceři, jestli jsou v pořádku. Člověka v takovou chvíli napadají různé věci,“ říká mi jedna z žen a dodává, že se snad vyšetřuje, zda fungovala světelná signalizace u přejezdu.

Škodu odhaduje inspekce na 315 tisíc

To potvrzuje Drážní inspekce. „Tuto událost šetří kolegové z územního inspektorátu v Brně, kteří byli na místě. Celkově byly škody odhadnuté na 300 tisíc korun na vlaku, 15 tisíc na osobním autě a 20 tisíc byla vyčíslena škoda na trati,“ vypočítává mluvčí inspekce Martin Drápal.

Podle něj vyšetřování na začátku: „Budou provedeny komisionální prohlídky vlaku, analýza zabezpečovacího zařízení toho přejezdu a samozřejmě budeme zjišťovat informace od zúčastněných.“

Policie na místě provedla u strojvedoucího dechovou zkoušku. „Měla negativní výsledek. U zemřelého řidiče osobního vozidla byla nařízena soudní pitva,“ připomíná mluvčí policie Karolína Macháčková.

Fotogalerie: Po tragické nehodě v Čermné. Inspekce prozkoumá funkčnost zabezpečení přejezdu

Mohlo by Vás také zajímat: Víme, kde se v kraji bourá nejčastěji. Nejrizikovější místa jsou i na Rychnovsku

Expert: snížení rychlosti by neškodilo. | Video: Deník/Jiří Fremuth