Dvě, tři piva a v pohodě sednout za volant. Pro někoho nemožné, pro jiného naprosto běžná věc. Nehod šoférů pod vlivem alkoholu přibývá a pozadu nezůstávají ani cyklisté. Zřejmě se drží hesla, že na kole pár piv nevadí. Policisté namátkově dělají při silničních kontrolách i testy na drogy.

Řídím, nepiji!

„Kolikrát mi na oslavě říkají, dej si víno, pojedeš až za hodinu. Nikdy si nedám alkohol, nebaví mě počítat, jestli už můžu, nebo ne. Když řídím, tak nepiju,“ říká rozhodně profesionální řidič Josef Malý. Jenže ne všichni řidiči mají takový přístup. Svědčí o tom policejní statistika, kolik nehod zaviní lidé pod vlivem alkoholu. A nejde jen o řidiče aut, ale také o chodce a cyklisty. Poslední nehoda, kde hrál svoji roli alkohol, se stala o víkendu v Knapovci. Čtyřiadvacetiletá žena tady nezvládla na kluzké silnici řízení a narazila do stromu.

Srovnání roků 2016 a 2017 je zajímavé. „V roce 2016 vypilo alkohol před pohybem po komunikacích 77 účastníků silničního provozu. Z tohoto počtu to bylo 55 řidičů motorových vozidel, 20 nemotorových a dva chodci,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Jenže v minulém roce nejsou čísla o moc lepší. Alkohol zůstává stálou příčinou nehod. Lidé pijí podle policie alkoholické nápoje nejen před jízdou, ale i během cesty. „Alkohol jsme v roce 2017 zjistili při nehodách u 77 účastníků silničního provozu. Z tohoto počtu to bylo 52 řidičů motorových vozidel a 25 řidičů nemotorových vozidel, včetně chodců,“ dodala Lenka Vilímková.

Soud rozhodl

Okres Ústí nad Orlicí má i své rekordmany v počtu promile. Jeden z nich na alkohol doplatil vloni v polovině května. Tehdy havaroval na křižovatce v Králíkách a na místě přišel o řidičský průkaz. „Řidič vozu Ford pod vlivem alkoholu nezvládl řízení. Projel mírnou zatáčku, vyjel vpravo a narazil do betonového patníku. Na místě jsme u řidiče provedli dechovou zkoušku na alkohol a naměřili hodnotu 3,78 promile,“ popsala kolizi policejní mluvčí.

Třiapadesátiletý muž skončil za nezodpovědné chování u soudu, kde si vyslechl trest. Dostal deset měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. A navíc mu soud zakázal řízení na dva roky.

Číslo dne: 77
Přesně tolik bylo účastníků nehod, u kterých policisté v roce 2016 i 2017 naměřili alkohol v dechu. Nemalý podíl mají na těchto nehodách i cyklisté. Zřejmě si stále ještě neuvědomují, že ani oni nemohou pod vlivem sednout na kolo a vyjet na silnici.