To jsou motorkáři. Doplácejí na hazard a rychlou jízdu

Motorkářům již začala nová sezona. Na silných strojích vyjeli na silnice. Spolu s jejich startem vyvstal i tradiční spor řidiči aut versus motorkáři. Jedno je ale jasné. Ti na jednostopém vozidle nedodržují rychlost a tím ohrožují ostatní účastníky provozu. Policie chystá několik akcí. Letos má nově k dispozici i silný motocykl s radarem.

Hazardéři na dvou kolech, tak mluví o motorkářích řidiči aut. Bezohlední motoristé, tak popisují motorkáři zase šoféry automobilů. Kde je pravda? Vždy záleží na tom, jaký člověk za řidítka nebo volant usedne. „Je to věc názoru. Měl jsem nehodu, kdy mi řidič auta nedal přednost. Jsem ovšem také kamioňák a vím, že jde jen o to, jak se každý člověk na silnici chová. Nelze říct, že motorkáři jsou špatní řidiči,“ říká Petr Strnad z Vendolí, který už roky jezdí na mašině. Přiznává, že devadesátkou nejede skoro nikdy, ale více než sto deset se po silnici neřítí. „Motorka vybízí k rychlé jízdě a kolonu aut na ní snadno předjedete,“ dodává Petr.

Někteří milovníci rychlých strojů se chovají v provozu velmi nebezpečně a zbytečně hazardují. A není jich málo, co na vysokou rychlost doplatilo cenou nejvyšší, životem. Letos zatím policisté vyšetřují jen jedno těžké zranění řidiče čtyřkolky u Městečka Trnávky. Policie chystá několik dopravních akcí, při nichž se zaměří právě na motorkáře. „Máme k dispozici nový motocykl vybavený měřicím zařízením. Policisté absolvují školení na brněnském okruhu, aby zvládali různé situace v provozu,“ sdělil Radomír Valenta ze svitavské dopravní policie. S motorkáři má letité zkušenosti. A sám ví, že to není jen o pěkné jízdě, ale také o tragédiích. „Mladí kluci na silničních motocyklech mají asi dojem, že jsou jako Rossi. Neuvědomují si ale, že je otázka okamžiku a pak se stroj řítí jako neřízená střela. V devadesáti procentech nehod motorkářů jsou na vině právě oni, protože jeli příliš rychle. Následky bývají dost tragické,“ upozorňuje Radomír Valenta.

Motorkáři dnes nejezdí jen po hlavních tazích. Potkáte je i na komunikacích druhých tříd. Kromě rychlosti se jim mohou stát osudnými i výmoly, kterých není zrovna málo. Policisté vzpomínají na nehody tohoto druhu, které se staly u Cerekvice nebo u Rozhraní.