Měl to být obyčejný let, kdyby ale osmašedesátiletý pilot věděl, co ho čeká, zřejmě by si ho odpustil. Smutný případ letecké nehody s fatálním následkem posledního více než půl roku vyšetřovali policisté i letečtí inspektoři.

Léky nepřiznal

Bylo úterý 13. září, slunečné počasí a muž se jako každý den věnoval obnově nátěru svého přes dvacet let starého ultralightu Straton mini. Odpoledne ještě pohovořil s místními modeláři, uklidil do hangáru cizí letadla a do toho svého po měsíci od posledního letu nasedl a chystal se vzlétnout.

„Letadlo začalo pomalu stoupat, motor měl od začátku stálý chod a odstartoval proti kopci Babka, ale stoupal podstatně méně, než bylo obvyklé," uvedl svědek, který letadlo pozoroval.

Po dvou až třech minutách dosáhlo letadlo obzoru, těsně nad začátkem lesa s ním pravděpodobně zamával poryv větru, motor zhasl a letadlo zaplulo mezi stromy. „Zmizelo z mého dohledu," dodal svědek s tím, že nehodu okamžitě oznámil, zatímco jeho bratr se vydal na místo. Pilotovi však už nebylo pomoci.

Letečtí inspektoři vyloučili, že by byl příčinou nehody stav letadla, na vině nebyl ani alkohol či kolaps pilota. Ten však jeden vroubek má: leteckému lékaři nepřiznal, že bere antidepresiva.

Nenahlášené léky ani uvolněné šrouby na rychloměru ale pilota o život nepřipravily. „Příčinou letecké nehody byla postupná ztráta kontroly nad letounem s nefunkčním rychloměrem při letu nízko nad překážkou v nestabilní vzduchové hmotě," stanovili příčinu inspektoři z Úřadu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN).

Případ uzavřeli i policisté, kteří nehodu prověřili, nařídili soudní pitvu pilota a museli vyčkat na výsledek zkoumání trosek letadla ze strany zmíněného úřadu. „Protože se ve věci nejednalo o podezření z trestného činu, byla námi tragická letecká nehoda odložena," uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková.

Podobná nehoda se stala v srpnu 2014 u Třebovice, po pádu malého letadla zemřeli dva muži. V tomto případě se ale příčinu letecké nehody komisi ÚZPLN nepodařilo jednoznačně objasnit.