„Do rodinného domu ve Vysokém Mýtě byla přivolána profesionální jednotka hasičů. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o únik plynu oxidu uhelnatého. Ve skleníku se nacházel muž, kterého hasiči vynesli ven v dýchacích přístrojích. Záchranná služba ihned započala s masáží srdce,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Rodinný domek byl propojen se skleníkem, v němž měl muž plynová kamna. „Hasiči uvnitř domu naměřili 250 jednotek ppm oxidu uhelnatého a uvnitř skleníku 400 jednotek ppm oxidu uhelnatého. Hasiči poté odvětrali dům i skleník tak, že jim přístroje již naměřily pouze nulové hodnoty nebezpečného plynu. Muž byl ve skleníku pravděpodobně hodinu. Lékař nakonec konstatoval smrt,“ vysvětlila Horáková.

Oxid uhelnatý je nebezpečný především v nevětraných malých místnostech, jako jsou třeba koupelny s hořící karmou. „Stále upozorňujeme na to, aby si lidé nechali zkontrolovat plynové a kondenzační kotle, jejich nainstalování a hlavně těsnění. Tady je totiž problém, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost,“ řekla Horáková s tím, že hasiči doporučují namontovat ke stropu hlásič oxidu uhelnatého.

Ilustrační foto.
Na kolejích zemřel muž, zřejmě spáchal sebevraždu

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin - v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla. Problém je v tom, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy a malátnost. Jedovatý plyn ovlivňuje nervový systém.

Nebezpečná koncentrace oxidu uhelnatého začne být při překročení 100 jednotek ppm. Většina hlásičů spouští poplach již při 70-80 ppm. Hladina překračující 150-220 ppm je již životu nebezpečná.