Za letošní zimu už členové horské služby v Jeseníkách ošetřovali kolem osmi stovek úrazů. Na rozdíl od loňské zimy žádné zranění nebylo smrtelné. Ale i v této sezoně několikrát na hory pro pochroumané lyžaře letěl záchranářský vrtulník.

„Za minulou zimu jsme zasahovali zhruba u tisíce zranění, vzhledem k tomu, že se lyžovat bude ještě zhruba tři týdny, statistická čísla budou na konci této sezony přibližně stejná,“ vysvětlil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Naposledy se začátkem února na sjezdovce vážně zranily dvě děti, pro které přiletěla helikoptéra. „Typicky zimní úrazy jsou poraněné vazy, klouby, pohmožděniny i zlomeniny. Vrtulník většinou žádáme, pokud se jedná o člověka v bezvědomí,“ dodal Klimeš.

Počet úrazů hlavy klesl

Podle statistik je největší počet úrazů v resortech Karlov a Dolní Morava, to ovšem souvisí s jejich velikostí a tím i velkým počtem návštěvníků.

„Z počtu lyžařů se jedná vždy jen o malé procento, které se poraní, takže Karlov i Dolní Morava nejsou po této stránce výjimečné,“ vysvětlil Michal Klimeš. „Na Dolní Moravu jsme vyjížděli k desítkám zranění. V souvislosti s užíváním ochranných prvků, jako je například lyžařská helma, se ale snížil počet poranění hlavy,“ zmínil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý.

Stezka v oblacích v Dolní Moravě.
Na Dolní Moravu vlak nepojede

I když si minulý týden užívali jarní prázdniny školáci ze šumperského, jesenického i olomouckého regionu, střediska ve všední dny přeplněná nebyla. „Tato situace se paradoxně opakuje už několik let, nejsilnější návštěvnost v Jeseníkách je, pokud mají prázdniny děti z jižní Moravy,“ konstatoval Michal Klimeš.

Podmínky v areálech jsou zatím dobré, třebaže stavu tratí silné mrazy příliš nesvědčily. I když rolby sjezdovky denně upravují, pohyb sjezdařů vrstvu sněhu odkryl až na ledové plotny. Mírná obleva by měla stav zlepšit, střediska mají navíc stále značné zásoby technického sněhu.

Ilustrační fotografie.
Ideální prázdniny? Lyžovačka na horách