Byla středa 21. září 2022 večer. Josef Šefl z jedné vesnice na Rychnovsku zrovna projížděl obcí Lichkov, když se proti němu v zatáčce vyřítilo rychle jedoucí vozidlo. 

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzal Josef Šefl dne 7. února 2023 v Pardubicích. Jedná se tak již o 217. držitele titulu Gentleman silnic. Naposledy byl v Pardubickém kraji oceněn Gentleman silnic v roce 2015.

„Přiznám se, že mě to trochu vyděsilo. Ve zpětném zrcátku jsem potom zahlédl, že auto pokračovalo dál rovně místo toho, aby zatočilo,” popisuje s tím, že v ten moment otočil své vozidlo a jel urychleně zjistit, co se stalo.

Hasiči museli motorovými pilami prořezat stromy a zdolávat prudký sráz. Natáhli lana, aby se potápěči mohli v místě pohybovat. Při samotném vyproštění vozu museli uzavřít komunikaci.Hasiči museli motorovými pilami prořezat stromy a zdolávat prudký sráz. Natáhli lana, aby se potápěči mohli v místě pohybovat. Při samotném vyproštění vozu museli uzavřít komunikaci.Zdroj: HZS PK

Vystoupil a rozhlédl se, nicméně neviděl nic, co by mu na první pohled prozradilo, že tu zrovna došlo k šeredné bouračce. Když se podíval dolů ze srázu u silnice, zahlédl tmavé vozidlo, které leželo na boku v místní řece. Následující okamžiky byly dramatické. 

„Když jsem uviděl to auto, byl jsem v šoku. Několikrát jsem zavolal, nikdo ale neodpovídal. Vůbec jsem nevěděl, co tam na mě dole čeká,” vzpomíná. Uvnitř vozu našel otřesenou seniorku. Jako zázrakem ale byla při vědomí a bez vážnějších zranění. 

O nehodě jsme psali:

Hasiči museli motorovými pilami prořezat stromy a zdolávat prudký sráz. Natáhli lana, aby se potápěči mohli v místě pohybovat. Při samotném vyproštění vozu museli uzavřít komunikaci.
FOTO: Hasiči, potápěči i motorovky. Řidička v Lichkově skončila za tmy v řece

„Paní měla starší auto bez airbagů. Věřím, že kdyby tam byly, vystřelily by,” doplňuje Šefl.

Ženu se snažil dostat ze zmačkaného vozidla ven. Ani hrubá síla ale nepomohla. „Nezbývalo mi tak nic jiného než počkat na příjezd pomoci. Nejvíc, co jsem v tu chvíli mohl udělat, bylo s paní mluvit. Potřebovala uklidnit,” dodává Šefl.

Gentleman silnic je společným projektem Generali České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu sedmnáctiletého mladíka. Od té doby ocenění převzalo již 216 lidí po celé České republice. Šefl je 217. oceněným.

Naštěstí na místo zanedlouho dorazili přivolaní hasiči. Podchlazenou ženu se jim podařilo vyprostit. Následně si ji převzali zdravotníci, kteří ji převezli do nemocnice na pozorování.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzal Josef Šefl dne 7. února 2023 v Pardubicích.Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzal Josef Šefl dne 7. února 2023 v Pardubicích.Zdroj: Policie ČR

„Pro zachráněnou řidičku bylo skutečným štěstím, že tudy projížděl pan Šefl, který nehodu zahlédl a nenechal to být. Rozhodně si za to zaslouží velké poděkování. Tím, že tento příběh zveřejňujeme, připomínáme ostatním řidičům, aby k sobě v provozu nebyli lhostejní. Stále totiž není zcela samozřejmé, že jsou řidiči připravení si vzájemně pomoci,” přidal se Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

„Oceňuji jednání pana Josefa Šefla, který si všiml nebezpečného manévru řidičky, která nezvládla zatáčku a vyjela mimo komunikaci. Jsem rád, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou ochotni druhému v nouzi pomoci a všímají si věcí, které se kolem nich dějí. Nikdy nevíme, kdy sami nejen v rámci silničního provozu budeme pomoc ostatních potřebovat,“ dodal Miloslav Houdek, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Pardubického kraje pro vnější službu.