Počasí v letošních podzimních měsících je takřka aprílové, jeden den slunce, druh den mokro a vlezlé počasí. Rozmary počasí si hrají i s řidiči a policisté na Orlickoústecku hlásí za poslední měsíc nárůst dopravních nehod, za kterými je nepřiměřená rychlost řidičů na mokré vozovce.

Nehod se stalo mnoho. Bouralo se nedávno například v Červené Vodě, kde řidička passatu nezvládla řízení. „S autem se přetočila přes střechu, přelétla přes mostek a dostala se do kolejiště,“ uvedla tehdy mluvčí policie Lenka Vilímková. Čerstvější nehoda se v sobotu večer stala v Chocni. Jednadvacetiletý řidič BMW na ulici Pardubická jel asi příliš rychle. „Při projíždění pravotočivé zatáčky dostal na mokrém povrchu komunikace s autem smyk, vjel vlevo mimo silnici, tam nejprve narazil do sloupu veřejného osvětlení, pak do vzrostlého stromu a s autem skončil na střeše,“ popsala nehodu Vilímková s tím, že řidič a dva spolujezdci ve věku 21 a 18 let byli se zraněními převezeni rychlou lékařskou pomocí do nemocnice.

Co radí policie
Rady policie jsou v tomto případě jednoduché: zohlednit počasí a přizpůsobit jízdu stavu vozovky. „Na mokré vozovce je lépe spěchat pomalu,“ potvrzuje mluvčí policie Lenka Vilímková s tím, že příliš těžká noha na plynu může vést k nehodě.

„U řidiče jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol a test na přítomnost návykových látek s negativním výsledkem. U BMW jsme pro závady způsobené nehodou zadrželi osvědčení o registraci vozidla. Škoda byla předběžně vyčíslena na 65 tisíc korun,“ dodala k nehodě mluvčí.

Častým úsekem nehod je silnice II/360 mezi Lanšperkem a Letohradem, a to nejen mezi Lanšperkem a Dolní Dobroučí, kde už letos přibyl křížek, a to 18. října. S náklaďákem se tu střetl motorkář, který ještě ten den po převozu do nemocnice zemřel. Časté nehody jsou i na výjezdu z Dolní Dobrouče, kde přehledná silnice svádí ke zvýšení rychlosti.

Čtyři vyhaslé životy

Celkem na silnicích Orlickoústecka vyhasly letos už čtyři lidské životy. Dva na Lanškrounsku u Rudoltic a u Cotkytle, v červnu pak zemřel řidič při srážce s nákladním autem na I/11 u Žamberka. I přesto zůstává nejnebezpečnějším úsekem okresu silnice I/35 u Vysokého Mýta.

Za první půlrok v okrese bylo 777 nehod, v druhé polovině jsou jich další stovky. Nezanedbatelnou část nehod tvoří i střety se zvěří. „Nedá se s určitostí říct, jestli si dávat větší pozor v lesních nebo otevřených úsecích. Jak je šero nebo tma, jsou hlavně srnky nevyzpytatelné,“ upřesnila Vilímková s tím, že nerozhoduje ani roční období.