Je to jasné. Vánoční trhy nebudou a co víc, příští týden na většinu míst v republice nedorazí ani Mikuláš s čerty. Opět přijdeme o to nejkrásnější období v roce, rozsvícení vánočního stromu, čerta v kožichu i anděla, který svou laskavostí na chvíli okouzlí naše potomky.

Vládní nařízení nám kazí předvánoční období, pláčeme nad zrušenou projížďkou Mikulášova průvodu městem, bereme dětem to nejkrásnější období v roce. Dny, kdy se všichni chystáme na příchod ztělesněné pokory i lásky k bližním, které během vánočních svátku oslavujeme. Ne všichni však o prosincové tradice přijdou. Slovy Leoše Krejčího, ředitele Smetanova domu v Litomyšli, který se okolo 5. prosince pravidelně převtělí do Lucifera v rámci programu pro děti: Peklo tento rok nebude u nás, ale v nemocnicích. Takže se přeci jen dočkáme! Peklo na zemi někteří rozhodně zažijí.

Psali jsme:

Odběry vzorků pro testování na koronavirus - ilustrační foto.
Vysoké Mýto hlásí nejhorší týdenní incidenci v Česku. Hned v závěsu je Třebová

Vládní opatření nedávají smysl, ale za zpackané Vánoce nemohou. Nikdo přeci dávno nečeká, že nás zachrání. Místo toho, abychom se spoléhali na příchod čerta s Mikulášem, kteří postraší i pohladí naše děti, bychom je měli vést k zodpovědnosti a lásce nejen k sobě, ale i k druhým.

Jenže my sami už jsme neustálými restrikcemi unavení, nekontrolujeme vlastní emoce, a tak rezignujeme a smiřujeme se s tím, že část z nás prostě zemře a v nemocnicích to zkrátka nějako dopadne. Za tenhle přístup se jednou všichni společně potkáme. V pekle.