Ve středu odpoledne se ve Vysokém Mýtě na veřejném semináři rozpoutala debata o chystané výstavbě obchvatu města. Ten je nezbytný kvůli plánované dálnici D35. Někteří občané navrhovali jinou variantu trasy, jež by vedla mimo obydlí. Její realizaci ale (mimo jiné) brání záměr státu vybudovat kanál Dunaj–Odra–Labe. A tak se zdá, že v dané věci zasahuje moc „vyšší“.

Středeční veřejné jednání bylo, dle očekávání, bouřlivé. Podle některých je trasa přivaděče, který má zároveň sloužit jako severní obchvat města, špatně zvolená. Zástupci kraje ale tvrdí, že je na jednání o alternativní variantě pozdě a nyní je potřeba soustředit se na dílčí projektové změny. Během jednání se tak hledal viník. Může za – podle některých – nevhodně zvolenou variantu trasy nedostatečná bojovnost občanů? Je vinno zastupitelstvo? A které? Nese odpovědnost kraj? Či stát, jenž prosazuje stavbu vodního koridoru? Každý ze zástupců potencionálního viníka měl svou odpověď, která mířila minimálně o patro výše. A tak celé odpoledne trochu připomínalo boj s větrnými mlýny. Karty už jsou totiž evidentně rozdány.

Pohled z jihozápadu na zahrádkářské kolonie...
Vysoké Mýto: Obchvat města před Bučákem? Možné jsou už jen dílčí změny

Celou věc navíc významně komplikuje skutečnost, že kraji na chystanou výstavbu schází peníze. Senátor a radní pro dopravu Michal Kortyš ale na otázku ohledně financování obchvatu odpověděl obligátně. „Peníze budou, my nebudeme.“ Takže, kdo ví …

Možná je onen zdánlivě prohraný boj s vyšší mocí vlastně remízou. Máme nepříliš uspokojivý návrh trasy, nemáme peníze. Nezbývá než doufat, že až zlaťáky budou a my nebudeme, nezbude po nás jen potopa.