Část lékařů, kteří na ARO pracují, zvažuje, že podá výpověď a z nemocnice odejde. Příčinou jejich nespokojenosti je jmenování nového primáře. Současný primář odchází do důchodu. Původně jej měl nahradit jeho zástupce, jenže do vnitřních procesů nemocnice vstoupila politika.

Vedení špitálu vypsalo výběrové řízení, ve kterém pětičlenná komise v poměru čtyři ku jedné doporučila jmenovat novým primářem vedoucího lékaře JIP Martina Jareše. Pod novým primářem ale část lékařů pracovat nechce. Pokud by svou hrozbu skutečně splnili, oddělení by přišlo o čtyři plné úvazky. Za Jarešovo jmenování měl údajně lobovat krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr. Oba spojuje členství v ODS. Radní Valtr však něco takového kategoricky odmítl.

Management Nemocnice Pardubického kraje drží konflikt pod pokličkou. Podle ředitele pro zdravotní služby Orlickoústecké nemocnice Jaroslava Kajzra, do jehož kompetence jmenování nového primáře spadá, není zatím nic rozhodnuto. Výběrová komise má do konce týdne zpracovat doporučující stanovisko, které ale ředitel nemusí akceptovat.

Přestože management tvrdí, že se nic neděje, situace je vážná. Pravomoc ředitele jmenovat primářem, koho uzná za vhodné, nikdo nezpochybňuje, ale mlžení kolem napjaté personální situace ničemu nepomůže. Vedení nemocnice by nemělo lékaře ani pacienty nechávat v nejistotě a rozhodnout. Bezodkladně.

Vím já kostelíček.
Číslo dne: 7