Něco se děje. Není to zdaleka ještě ke slavení, ale je fakt, že síly na frontě mezi Ukrajincia Rusy se pomalu vyrovnávají.

Po dobytí posledních částí Luhanské oblasti si Rusové lížou rány a místo rychlého postupu kupředu přešlapují na místě. Nedaří se jim ani kolem Slavjansku, největšího Ukrajinci kontrolovaného města Doněcké oblasti.

Luboš Palata
Plyn bude. Za rok

Teď přišla i rána psychologická. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal ukrajinské armádě rozkaz osvobodit Ruskem okupované oblasti na jihu země. To se ruským jednotkám, které už v minulých týdnech musely ustupovat před náporem Ukrajinců kolem Chersonu, poslouchá hodně těžko. Ruští vojáci moc dobře vědí, že jsou na území cizího státu a že jsou tam nikoli jako osvoboditelé, ale jako okupanti.

Ještě hůř musí být té části ukrajinských občanů, kteří v minulých týdnech kolaborovali s ruskými okupačními orgány a teď se především v Chersonu a okolí musí třást, že si pro ně Ukrajinci přijdou.

Nejmodernější západní zbraně vzaly Rusům převahu v dostřelu dělostřelectva a ruské jednotky najednou zažívají to, co ještě do nedávna zažívali jen Ukrajinci. Tedy výbuchy muničních skladů, útoky na kasárny a velitelská stanoviště. Příští týdny ukáží, zda Ukrajina skutečně dokáže převzít iniciativu a vzít si zpět svá území. Ukrajinci osvobozují svoji zem od okupantů. To bude v boji, který je čeká, mocná zbraň.