DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Není, samozřejmě. Občané, obce i kraje musí šetřit, ale vláda si raději půjčí. Půjčí si od našich dětí, z rozpočtů příštích vlád. Přitom by mohla zrušit populistické slevy jízdného, vyplácení dotací Agrofertu, plánování rozšíření jaderné elektrárny atd. Účet současné vládě koneckonců vystaví voliči v podzimních krajských volbách.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ Petra Ebena, Žamberk

Částka mi přijde závratná, i mě by zajímalo (a to nejsem členem ekonomických poradních orgánů vlády), kam všechny peníze míří. Třeba vláda v budoucnu vymyslí šikovný zákon o oddlužení státu!

FRANTIŠEK TEICHMANN
středoškolský učitel biologie, Lanškroun

Upřímně mě děsí. Především v kombinaci s nejasným osudem těchto peněz. Chápal bych, kdyby šly jasné investice a podpora firem ruku v ruce s úsporami, ale obávám se, že populismus má jiná pravidla.

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

To číslo je monstrózní, ale samo o sobě se hodnotit nedá. Je třeba znát strukturu navýšených výdajů a nerealizovaných příjmů spolu se zvýšením úroků ze státního dluhu. Součet těchto tří položek je zmíněný půl bilion. Můžu jen laicky a pocitově konstatovat, že současné vládě nevěřím sofistikované zacházení s penězi, ale na detailnější analýzu nemám čas ani chuť. Je totiž konečně léto! Přeji čtenářům Orlického deníku krásné prázdniny a dovolené bez dluhů finančních i lidských.

MAREK ŠNAJDAR
zdravotník a náčelník Spolku přátel vzduchoplavby, Letohrad

Snad to chytré hlavy spočítaly správně. Jen aby ale taky spočítaly, jak a kdy se takováto půjčka vrátí…