DANIEL DOSTRAŠIL
správce sboru jednoty bratrské, Ústí n. O.

Mám 4 děti. Rozhodující není počet balíčků, ale dodržení rozpočtu (pro férovost). Ten, kdo chce malé LEGO stavebnice, jich bude mít pod stromkem víc, ten, kdo chce mobil, bude mít krabičku pod stromečkem jen jedinou :-) Babičky a tetičky naštěstí počet balíčků pod stromečkem navyšují. Ale s manželkou máme na dárcích pro děti shodu a plánujeme společně.

HANA CHVÁTILOVÁ
ředitelka ZUŠ P. Ebena, Žamberk

Těžká odpověď, zůstanu u těch pro děti. S věkem důležitost počtu i dárků vůbec klesá, ale i malé děti bychom měli uchránit před dojmem, že jen zavalené dárky budou šťastné. Šla jsem cestou tří dárků, přičemž jeden byl splněním jejich tajného přání (nejčastěji podle dopisu Ježíškovi), druhý něco pro ducha či zdraví. Třetí pak většinou pokus někam je nasměrovat. Jak rostou vnoučata, je to čím dál těžší. Raději bych kupovala dárky manželovi, tam jsem si jistá!

FRANTIŠEK TEICHMANN
středoškolský učitel biologie, Lanškroun

Najít rozumnou míru toho, co děti najdou pod stromečkem, není jednoduché, protože hlavně babičky chtějí dělat radost. Každopádně dávám přednost chytrým a praktickým dárkům. I když, jsou rybičky v akváriu praktické?

PAVEL STRNAD
ředitel kulturního domu Na Střelnici, Králíky

Nikdy jsem nepřemýšlel nad konkrétním počtem dárků. Je jasné, že děti nedostanou jen jeden nebo dva dárky, ale ani padesát. Spíš šlo vždycky o přibližně stejný počet dárků pro každé dítě, aby si některé nepřišlo nějak ošizené. Takže optimální počet neporadím. Skoro bych řekl, že na tom nezáleží, ale dětí se raději ptát nebudu. :-)

MAREK ŠNAJDAR
zdravotník a náčelník Spolku přátel vzduchoplavby, Letohrad

Zastávám názor, že počet není zásadní, hodnota vánočního daru má vyšší rozměr. Po dobré slavnostní večeři, pod krásně nazdobeným stromkem a za zvuku tradičních českých koled mi ke spokojenosti stačí tak 25 až 32 dárků…