Náměstí měst napříč republikou o víkendech plní protestující, kteří nesouhlasí s vládními opatřeními. Na zpětná zrcátka aut si hrdě nasadí české vlajky a svou nespokojenost dávají najevo troubením pod okny obyvatel měst. Podobné situace se v posledních týdnech opakují a počet takzvaných spanilých jízd narůstá. Takový protest za svobodu se o víkendu prohnal také Vysokým Mýtem a Chocní. Nespokojení občané ve většině případů nesouhlasí s rouškami, očkováním a požadují, aby se děti vrátily do škol.

Způsob protestu zdá se však poněkud nešťastný. Školy se rozhodně neotevřou na popud hřmotných textů xenofobního zpěváka, který o víkendu vyhrával z aut. Prázdné plechovky od piva, které po akci ve veřejném prostoru zůstaly, školní docházce také nepomohou.

Zbudou tak jen rozčarovaní obyvatelé města, kteří si chtěli užít klidnou sváteční neděli. Těm nepomohli ani strážci veřejného pořádku, kteří místo služby evidentně drželi spíše sváteční pohodu, a tak trochu pozapomněli na vládní zákaz shromažďování. Sledujícím za okny tak nezbylo než doufat, že podobné protesty budou trvat jen rok, než se situace okolo koronaviru uklidní. Maximálně dva.

Podstatné je, aby se tato předpověď, na rozdíl od věštby Jiřího Kodeta ve snímku Pelíšky, skutečně vyplnila. Podobné protesty totiž nedemonstrují za svobodu. Jsou jen demonstrací hulvátství.

Zbývá jen slovy klasika položit otázku: A komu tím prospějete, co?