/VÁŽNĚ-NEVÁŽNĚ/ Inflace se už promítá i do tak intimních záležitostí, jako je vykonání potřeby. V Lanškrouně radnice sáhla ke dvojnásobnému zdražení této veřejné služby. Ode dneška (středy) tak lidé zaplatí za využití zdejších veřejných záchodků nacházejících se poblíž náměstí desetikorunu místo dosavadních pěti. Fronty se tady ale včera, aby se lidé vyčůrali za poloviční cenu do zásoby, podle dostupných informací netvořily.

„Doba je zlá a zdražení veřejných toalet to jen dokládá. To je stoprocentní inflace, o tolik se nám přitom platy nezvedly,“ hořekoval dnes odpoledne před záchodky Zdeněk Bažant, turista z Bruntálu.

Zdražení je neúnosné především pro lanškrounské samopijany, kteří si rádi přihnou z láhve přímo v ulicích města. Po dvojnásobném zdražení záchodků totiž jedno jejich využití vyjde dráž než láhev desetistupňového Braníka v akci. Ten se dá často koupit jen za 8,90 Kč.

Řidič kamionu Jiří Jeník z Litomyšle vydal svoji první knihu.
Kamioňák z Litomyšle napsal knihu. Zažil strach z migrantů, co chtěli do Anglie

„No je to teď dilema. Další Braníček, nebo jít vyčůrat ten předcházející…,“ přemítá muž ve svetru a zašlých džínách a oči mu sklouznou k sousedním křovinám v ulici Na Valech. Pokuty od městských strážníků za znečišťování veřejného prostranství jsou však stále přece jen výrazně vyšší než záchodky po zdražení.

„Na základě zvyšujících se nákladů a provozních výdajů rozhodlo město Lanškroun, jako provozovatel veřejných toalet v ulici Boženy Němcové, o zvýšení stávajícího jednorázového poplatku za využití WC ze stávajících 5,- Kč na 10,- Kč. Nový poplatek za využití veřejných toalet platí od 15. 11. 2023,“ potvrdila dnes fámy místních lanškrounská radnice.

Ke zvyšování poplatků za užití veřejných toalet sahají k nevoli některých občanů i další města ve východních Čechách. Deník zatím ale nemá informace, že by se kvůli tomu chystaly masové protesty.

Osoby a obsazení v tomto textu jsou smyšlené, reálie nikoli.

Mohlo by vás zajímat: Pokračování dálnice D35 do Vysokého Mýta bude stát jen 70 procent odhadu

Zdroj: ŘSD