Na Dolní Moravě má v horizontu několika málo let vyrůst nový hotelový komplex. Brzy se tak v obci, kde nastálo žijí čtyři stovky obyvatel, ubytuje na tři tisíce turistů. A tak horské středisko pomalu začíná připomínat Hellerovu Hlavu 22, situaci, ve které nikdo není vítězem.

Největší horský resort v Pardubickém kraji se má rozrůstat. Provozovatelé plánují nejen řadu dalších atraktivit, ale na spadnutí je také výstavba nových ubytovacích kapacit. Místní obyvatelé nadšení nejsou, ale od nového komplexu si slibují eliminaci jednodenních turistů, kteří obec souží nejvíce. Nejen z důvodu, že do obce nepřináší žádné peníze, ale také kvůli neutěšené dopravní situaci.

Ekologové však bijí na poplach a upozorňují například na výskyt chráněného chřástala polního. Argumentace kraje je však buď děsivě lhostejná nebo chladně racionální. Zjednodušeně řečeno lze říci, že podle Pardubického kraje je zásah člověka do krajiny na Dolní Moravě tak fatální, že další výstavba situaci nemůže více ublížit. Tím ale jen definitivně potvrzuje selhání ochrany přírody.

Výhra je prozatím na straně lobbistických zájmů, porážka přírody a smíření se místních je nabíledni. Jedinou neznámou je čas, který ukáže, co zásah do krajiny skutečně napáchal. Poté už nebude vítězem skutečně nikdo.