Globální oteplování a tání ledovců, vymírání vzácných druhů nebo konzumní způsob života. To je jen střípek zelených témat, o kterých se více či méně mluví, která s jedním rezonují, druhého pro vzdálenost pojmů nechávají chladným. Příroda se ale připomíná i v mnohem konkrétnějších obrysech a někdy je děsivým mementem toho, co za sebou zanechá každý jeden z nás.

Na začátku týdne upozornili včelaři z Ústí nad Orlicí na velkou úmrtnost včelstev. Příčin je několik, jsou zjevné i komplexní. V konečném důsledku má ale většinu z nich na svědomí právě člověk. A tak se v regionu stalo, že třetina včelích rodin nepřečkala zimu. V kontextu dne, kdy máme oslavovat Den Země, ale nemůžeme, by se mohlo zdát, že taková zpráva zanikne.

Jsou však mezi námi tací, kterým osud planety lhostejný není. A tak se pár stále nadšených včelařů z Ústí rozhodlo, že včelstva v regionu obnoví. Uspořádali veřejnou sbírku a cílovou částku stanovili na 20 tisíc korun. Peníze potřebují pouze na materiál a vybavení. Dopad jejich činnosti se zaplatit nedá.

22. dubna odpoledne bylo ve sbírce více než 160 tisíc korun. Přispělo přes 400 lidí. Čtyři stovky lidí, kteří i přes velká politická témata mají stále na mysli, že je čas začít rovnat účty, nejen s Ruskem, ale hlavně s přírodou.