Dosavadní vystoupení národního týmu na světovém šampionátu velký optimismus směrem ke čtvrtfinále nevzbuzuje. Zraněními zdecimovaní Češi prošli do play-off až ze čtvrtého místa. Ze sedmi zápasů třikrát prohráli. Porážky s Kanadou a Švýcarskem jim nikdo nevyčítá, zato historická a hlavně zasloužená prohra s domácím Lotyšskem je ostudná.

„Skupina tak nějak zvládnutá. To se ale maže, teď přijde to hlavní,“ uvědomoval si Roman Červenka, kapitán obhájců bronzových medailí. Ty Češi loni získali po bitvě právě s Američany v Nokia Areně v Tampere.

Před klíčovým mačem s neporaženými USA (15.20) je plno otazníků a pochybností, jestli vůbec dokáží Češi přelézt přes čtvrtfinále. „Do žádného zápasu nepůjdeme jako favorit, taková je prostě realita. Ale musíme tam jít s tím, že odevzdáme všechno,“ slíbil útočník Červenka.

„Všichni vědí, o co teď půjde. Jsme připravení se Američanům postavit. Naši kluci se cítí dobře,“ potvrdil kouč Kari Jalonen.

Klíčem k úspěchu je gólman. To je v národním týmu hodně diskutovaný post.Během skupiny se protočili všichni tři brankáři. Startující Šimon Hrubec měl výkyvy a moc dobře se nepředvedl. Proti Američanům tak padne volba na Marka Langhamera, nebo spíš na Karla Vejmelku. „Sám nevím, koho bych postavil. Ale asi bych vsadil na Vejmelku,“ jmenoval gólmana Arizony legendární litvínovský útočník Robert Kysela.

Vejmelka před rokem nastoupil do utkání s USA o bronz, ale už po první třetině ho vystřídal Langhamer. Reprezentanti pak otočili z 1:3 na 8:4.

Odpadly opory, chybí větší produktivita

Dalším ožehavým tématem jsou zranění, která sužují český tým. Téměř v každém duelu někdo odpadl. Očekávaní lídři Filip Chytil a Lukáš Sedlák z turnaje vypadli. „Tihle hráči nejdou nahradit,“ zdůraznil bývalý reprezentační bek se zkušenostmi z NHL Tomáš Žižka.

Čechy tak táhne jediná formace, ve které kooperují Červenka s Dominikem Kubalíkem. K nim ideálně (také z nouze) zapadl centr Vladimír Sobotka. Na jeden úderný útok se ale nedá spoléhat. „Potřebujeme góly od ostatních,“ ví Jalonen, který pro čtvrtfinále udělá jednu změnu ve čtvrtém útoku, kde Radana Lence asi nahradí David Tomášek. „Kvůli zraněním jsme během turnaje museli hledat správné složení lajn. Teď máme tři lajny, do kterých nebudeme sahat. O té čtvrté pořád přemýšlíme.“

„V hokejových věcech zaostáváme, na vyšším levelu je pouze pár hráčů. A na pár lidí se každopádně hrát nedá,“ přitakal Žižka. „Musíme být produktivnější. Na jeden gól těžko vyhrajeme.“

Do čtvrtfinále proti neporaženým Spojeným státům nepůjde česká parta jako favorit, role outsidera by jí ale mohla sedět. Češi se o tom už několikrát přesvědčili.

„V tomhle týmu je síla, může to dopadnout jakkoliv,“ upozornil Petr Vampola, který zažil poslední zlatý šampionát v roce 2010. Tehdy se odepisovaný tým kolem Jaromíra Jágra postaral o senzaci. „Pokud do toho dáš srdce, vůli a bojovnost, tak i z podceňovaného mužstva se můžou stát zlatí hoši,“ glosoval český zázrak Jágr.

V podobné situaci byli Češi mnohokrát a teď jsou zase. „Nemáme hvězdy, ale máme tým. Bojujeme jeden za všechny. To je naše nejlepší stránka,“ pravil útočník Martin Kaut.

„Pronásleduje nás smůla, tým je oslabený. Ale někdy to může dopadnout tak, že se hráči semknou a udělají výsledek. Může se to stát, ale já tomu moc nevěřím,“ nadhodil mistr světa Kysela.

„Jsem rád, že jsme se sem dostali. Když zápas zvládnete, máte zase možnost zabojovat o medaile,“ doplnil zkušený obránce Michal Jordán.