Je tedy důležité pít nejen dostatečně, ale i ve správném režimu – v malých dávkách v průběhu celého dne.

Tekutiny podávané dětem by měly mít teplotu mezi 20 až 25 stupni Celsia. Mějte na paměti, že vychlazené nebo naopak příliš horké nápoje jsou náporem pro organismus, který může hůř vyrovnávat velké teplotní rozdíly.

Co dětem podávat 
k pití?

Základem dětského pitného režimu by měla být čistá, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá pitná voda s nízkým obsahem minerálních látek a dusičnanů (do 10 mg/l), ať už balená kojenecká nebo obyčejná stolní voda či voda z kohoutku. Problém nepředstavuje ani ovocný sirup, ovšem dostatečně zředěný. Dopřát malým žíznivcům můžete i ochucené, ale nepřeslazené vody určené přímo dětem. Pro zpestření lze tekutiny doplnit ovocnými čaji či stoprocentními ovocnými džusy, zředěnými vodou v poměru jedna ku jedné kvůli vysokému obsahu přírodního cukru.

Nekojeným miminkům nabízejte kojeneckou vodu, případně čaj. Do prvního roku věku doporučují pediatři kojeneckou vodu, která je z hygienického hlediska pečlivě sledována, obsahuje minimální množství dusičnanů a definovaný poměr dalších minerálů.

Pozor! Mléko obsahuje nejen tekutiny, ale dodává tělu i vitaminy, minerální látky (především vápník) a živočišné bílkoviny, proto se považuje spíš za potravinu.

Tip Babywebu: Pro děti, které se zdráhají pít jakékoli nápoje, mějte po ruce vždy na kousky nakrájené sezonní ovoce či zeleninu – i tímto způsobem se doplňují do organismu  v létě tolik potřebné tekutiny.

Doplňovat tekutiny u kojených dětí?

Pro plně kojené děti platí, že v horkých letních dnech kojení můžeme doplnit kojeneckou vodou – stačí malé množství, třeba 20 mililitrů na dávku (podáváme na lžičce). Jinak je dobré preferovat častější kojení.

Pitný režim dítěte

6 měsíců – 1 rok: 900 – 1200 ml
1–2 roky: 1200 – 1500 ml
3–4 roky: 1500 – 1800 ml
5–7 let: 1800 – 2000 ml
8 a více let: 2000 ml

Obecně se pitný režim odvíjí od věku dítěte. Množství tekutin je orientační.

Sledujte u kojenců

- počet pomočených plen – mělo by jít nejméně o 6 plen za den;
- pokožku dítěte, její barvu 
a elasticitu (při nedostatku tekutin by byla suchá a ztrácela by obvyklou narůžovělou barvu);
- celkovou aktivitu miminka 
a jeho zájem o okolí.