Užívání rajského plynu jako metoda kontroly bolesti v porodnictví:

| Video: Youtube

S rozhořčenými reakcemi se setkal příspěvek porodnice Bulovka na facebooku. Porodnice rodičkám v krátkém videu představuje rajský plyn jako metodu tlumení bolesti u porodu. „Aktuální cena je 750 Kč za půl hodiny. Je možné platit hotově i kartou přímo na porodním sále,“ vysvětlují v textu.

„Ať žije kšeft. Hlavně, že se dá platit kartou. Doufám, že mezi kontrakcemi,“ komentuje cenu žena vystupující jako Ladka Žabka.

Někde zdarma, někde za poplatek

Pro mnohé sledující byla informace o zpoplatnění rajského plynu šokující. „Kdybych měla platit u svého 16hodinového porodu dcery, tak se nedoplatím,“ píše pod příspěvkem Jane Zamrazilová.

„Ve FN Olomouc zdarma. Měla jsem ho asi tři hodiny, to už by byla celkem pěkná částka, 4500 Kč. Na Prahu smutné,“ komentuje na facebooku porodnice Eva Raidová.


Nahrává se anketa ...

Jiní už se s podobným požadavkem setkali.

„Ústí nad Labem před půl rokem za 800,“ přidává svou zkušenost uživatelka Kateřina Dimová.

Za rajský plyn, neboli Entonox, se platí také v porodnici Kyjov. Ve Fakultní nemocnici Brno vybírají za každou započatou půlhodinu inhalace 400 Kč.

Naopak zdarma jej poskytují rodičkám například ve Fakultní nemocnici Olomouc, ve Fakultní nemocnici Ostrava nebo v klatovské nemocnici.

Příplatek pro rodičky za nadstandardní pokoj

Rajský plyn není jediné, za co si rodičky mohou připlatit. Mezi placené služby patří nadstandardní pokoj. Ten se liší především tím, že jej má rodička pouze pro sebe. V Centru porodní asistence Bulovka si rodičky mohou také za 25 tisíc zaplatit indiviuální péči porodní asistentky.

Miminkům je po porodu aplikován vitamin K. Zachraňuje životy:

A kolik stojí porod pojišťovny? Podle úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví činí úhrada za služby těhotným v prvním trimestru 1885 Kč, ve druhém 3 141 Kč a ve třetím 4398 Kč. Podle tiskové mluvčí VZP, Viktorie Plívové, stojí vaginální nekomplikovaný porod jednoho dítěte průměrně 40 790 Kč. Porod císařským řezem vyjde na 61 133 Kč, ale při komplikacích se může jeho cena vyšplhat přes 100 tisíc korun.

Metody tlumení bolesti při porodu:

  • Bez medikace – mnoho porodnic nabízí tlumení bolesti bez použití léků. Mezi ně patří například bylinné napářky, masáže, nahřívací polštářky nebo aromaterapie
  • Injekce analgetika – vhodná v první době porodní
  • Inhalační analgezie – inhalace rajského plynu
  • Epidurální analgezie – aplikace analgetického léku do prostoru páteřního kanálu

Co je rajský plyn?

Rajský plyn je tradiční metoda tlumení bolesti v porodnictví. Podle webu Masarykovy nemocnice Rakovník má tato inhalační metoda sedativní, relaxační a analgetický účinek. Rodičky plyn vdechují.

„Výhodou rajského plynu je jeho rychlé metabolizování. Když žena přestane plyn dýchat, během chvilky je z těla pryč,“ vysvětlují na facebooku porodnice Bulovka. Nevýhodou jsou možné vedlejší účinky. Může způsobovat motání hlavy, nevolnost nebo sucho v ústech.