Jak má správně vypadat dětská bota:

Zdroj: Youtube

Když před lety vědci z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně  provedli průzkum zdraví dětských nožiček, nevzešly z něj příliš pozitivní výsledky.

„Se zdravýma nohama se rodí 99 procent dětí. Když však přicházejí do 1. třídy základní školy, má již 30 procent dětí poškození nohou, které je v drtivé většině nevratné po zbytek života,“ konstatovali experti v průzkumu, o kterém informoval i Deník.

Primář: Základem obuvi je pohodlí

Primář ortopedického oddělení Pardubické nemocnice Petr Hoza připomněl, že dětská noha se s růstem vyvíjí a klade určité nároky na správnou obuv.

„U velké části dětí, především v předškolním věku, je snížená klenba, a děti tak mají plochou nohu. Základem obuvi je pohodlí. Bota nesmí nikde tlačit a ani být moc volná. Určitá rezerva ve velikosti boty je při koupi logická, ale doporučení zní: kupovat obuv raději častěji než koupit boty o dvě čísla větší s tím, že do nich noha doroste,“ uvedl Hoza pro nemocniční web.

Pozor na pocení, radí ortoped

Ortoped ze Žamberku Miloš Jansa navíc připomněl, že dětská noha se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy.

Každé dítě je individualita, a to, kdy se naučí chodit na nočník, nic nevypovídá o jeho budoucích schopnostech a inteligenci.
Pleny jsou drahé. Jak nejlépe a nejrychleji naučit dítě chodit na nočník?

„Proto musí být zvláště uzavřená obuv vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu – textilu či usně se zvýšenou propustností pro vodní páry. Při hromadění vlhkosti uvnitř obuvi je nebezpečí pomnožení plísní a bakterií které můžou ohrožovat kůži na nohou a snižovat životnost obuvi,“ uvedl na svém webu Miloš Jansa.

Jakých chyb se vyvarovat

Zimní obuv je uzavřená, takže její výběr vyžaduje speciální pozornost. Řada rodičů však dětem kupuje zimní boty až na poslední chvíli. Jakých chyb se tedy při výběru vyvarovat?

  • Nesprávná velikost. Koupě bot ve správné velikosti je klíčová. Někteří rodiče mohou být nakloněni k nákupu bot s rezervou, aby dítě mohlo nosit boty déle. To však může omezit tepelnou izolaci, což způsobí, že nohy dítěte budou v zimě studené.
  • Nedostatečná tepelná izolace. Někteří rodiče mohou upřednostnit hezký vzhled bot na úkor kvalitní tepelné izolace.
  • Nesprávný materiál. Materiál bot má velký vliv na jejich užitečnost v zimních podmínkách. Při výběru by měli rodiče zvolit u bot voděodolné a zároveň prodyšné materiály.
  • Nepřiměřená podrážka. Podrážka hraje klíčovou roli při bezpečné chůzi na kluzkých površích. Boty by měly mít vhodnou podrážku pro zimní podmínky, s dobrým protiskluzovým efektem.
  • Nedostatek větrání. I když je voděodolnost důležitá, je také nutné mít na zřeteli, aby boty měly dostatečné větrání. Příliš uzavřené boty mohou způsobit přehřátí nohou a zvýšit riziko potu, což může vést k nepříjemným podmínkám a mohou se vytvořit nepříznivé podmínky pro vznik plísní.

Noha se nemůže přizpůsobovat botě

Jak uvedla lékařka Eva Němejcová v blogu na webu Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol, noha by se nikdy neměla přizpůsobovat botě.

„Vždy vybírejte takovou botu, která na danou nohu bude správně sedět a nebude ji v žádném místě utlačovat. Ale pozor, dítě vám tuto skutečnost většinou neřekne. Musíte se tedy řídit tím, jaký je tvar nohy a jaké jsou její rozměry,“ uvedla Němejcová.

Vyšší teplota se v organismu vytvoří, když tělo bojuje proti virům či bakteriím. Horečka je tedy důležitým přirozeným obranným mechanismem organismu.
Kdy srážet u dětí teplotu? Při 37,1 °C to postrádá smysl

Mimo to je podle ní důležitá také ohebnost podrážky.

„Pokud je tuhá či příliš tlustá, pak nedovoluje noze kontakt s terénem, a noha tak nemůže reagovat na povrch, po kterém se pohybuje. Toto opět zhoršuje práci nohou, a navíc zvyšuje riziko úrazu,“ doplnila lékařka z pražské FN Motol.