Před výběrem a pořízením kojenecké lahve je dobré znát základní fakta o kojení a tvorbě mléka, která mohou rodičům pomoci s rozhodnutím, kdy a zda vůbec lahev pořizovat. Nejvhodnější stravou pro miminka je rozhodně mléko mateřské. Kojení má pro novorozence celou řadu benefitů a pokud není třeba lahev používat, je lepší se jí alespoň v prvních měsících vyhnout, aby zbytečně kojení nekazila nebo úplně neodbourala.

Dříve maminky při prvním poklesu tvorby mléka ihned pořizovaly lahev a nasazovaly umělou výživu s tím, že o mléko "přišly". Dnes jsou naštěstí známé důvody krátkodobého poklesu laktace a k dispozici jsou matkám laktační poradny, které dokážou s kojením skvěle pomoci. Proces tvorby mléka v prsu matky je složitý a má na něj vliv mnoho faktorů, především pak hormony. Při poklesu laktace existuje více způsobů, jak tvorbu mléka podpořit. Laktace se totiž spolu s vývojem dítěte mění.

Pokud ale kojení opravdu není možné, nevěšte hlavu a lahev pořiďte. Nejdůležitější je udržet spokojené dítě i maminku. Používání kojeneckých lahví má jak příznivce tak i zaryté odpůrce. V některých případech je ale lahev jedinou možností, jak dítě nakrmit. A používání lahví má svoje nezanedbatelné výhody.

Jak správně miminko nakrmit z lahve 

Zdroj: Youtube

Krmit může kdokoliv

Pokud kojení není možné, ať už dlouhodobě nebo kvůli nutnému krátkodobému odloučení matky od miminka, s lahví zvládne dítě nakrmit kdokoliv. Když navíc pořídíte odsávačku mléka, nemusíte ani dávat miminku umělé mléko. Starost o novorozence je mnohdy velmi vyčerpávající a pokud maminka potřebuje odpočinek nebo chvíli pro sebe, je lahev skvělým pomocníkem, díky kterému se nemusíte bát na chvíli odejít a svěřit dítě někomu blízkému. Lahev můžete přibalit na výlety i dovolené a umělé mléko namícháte téměř kdekoliv. Máte tak jistotu, že v případě nutnosti nebude dítě trpět hlady. Pro snazší ohřev lze využít ohřívačku mléka. Každé miminko je jiné a stejně tak každému bude vyhovovat jiný tvar a materiál lahve. Na trhu najdete velké množství různých modelů lahví, ze kterých můžete vybírat.

Používání kojenecké lahve však přináší i jisté nevýhody a je dobré se s nimi před pořízením blíže seznámit. Časté používání kojenecké lahve může vést ke zhoršení nebo i ukončení kojení. Při každém použití kojenecké lahve je proto nutné ji důkladně vyčistit. U nejmenších miminek je vhodné lahev rovněž sterilovat ve vařící vodě nebo speciálních sterilizátorech. Zabráníte tak přenosu mikroorganismů. Občas se stane, že některé děti lahev jednoduše nepřijmou. Často tomu tak bývá u déle kojených dětí, které jsou jednoduše zvyklé na přirozené kojení a žádná lahev jim tento způsob přijímání potravy nenahradí.

Lahev je třeba předem vyzkoušet

Zdroj: Youtube

Vliv na kojení

Z některých lahví mléko teče velice snadno a miminko nemusí vynakládat námahu na sání. Pokud si dítě na způsob krmení z lahve zvykne, může se hůř přisávat k prsu a špatnou technikou sání působit matce bolest, nebo dokonce namáhavější sání z prsu úplně odmítat. Řada výrobců proto přichází s inovativními tvary saviček, které velice věrně napodobují tvar bradavky a mechanismus sání z prsu. Při občasném využívání takové lahve opravdu nemusí dojít k narušení kojení. Aby se však v prsu matky tvořilo mateřské mléko, je třeba pravidelná stimulace sáním dítěte. Pokud miminko často využívá lahev, mléka se v prsu matky může tvořit o něco méně.

Lahev je vhodné vybírat především podle toho, pro jak malé dítě ji pořizujete. Čerstvě narozená miminka mají malá ústa a sají velmi málo mléka. Aby jim lahvička dobře seděla, je vhodné volit nejmenší objemy lahviček s nejmenší velikostí a průtokem savičky. Pokud byste zvolili savičku s větším průtokem, mohlo by se miminko zalykat. Spolu s růstem miminka roste i jeho apetit a s přibývajícími měsíci věku postupně můžete volit střední objemy lahviček s větší savičkou i větším průtokem. Miminka blížící se prvnímu roku věku budou potřebovat objemově velké lahve se savičkou s velkým průtokem.

V Babyle v Českých Budějovicích dostanete vše, co pro miminko potřebujete.
Matrace pro miminko? K dostání je s kokosem, pohankou a dalšími materiály

Rozhoduje i materiál

Jedním z kritérií, podle kterého lze často velmi podobné kojenecké lahve dělit, je použitý materiál. Plastové mají nejširší zastoupení na trhu. Z velkého množství tvarů a velikostí můžete vybírat takovou, která sedí vašim požadavkům. Počítejte však s tím, že používáním bude materiál postupně šednout nebo žloutnout, což má ale pouze estetický dopad. Ekologičtější variantou jsou skleněné lahve, které jsou vhodné pro rodiče šetrné k přírodě. U skleněné lahve se nemusíte bát jakéhokoliv přenosu látek z lahve do mléka, byť i v nepatrném množství. Dětem se ale těžší skleněná lahev může hůře držet. Nerezové lahve, stejně jako skleněné, patří rovněž k ekologičtějším variantám, u kterých si můžete být jistí nulovým přestupem látek do tekutiny. Nevýhodou však je, že přes stěnu lahve nelze vidět její obsah.

Pro spokojenost dětí musí rodiče pořádně kočárek vybírat.
Klání o nadvládu v kočárkovém světě aneb každá procházka je dobrodružství

Přestože výrobci plastových kojeneckých lahví musí dodržovat velice přísné legislativní požadavky na obsah škodlivých látek, vědecké zkoumání plastových materiálů a především mikroplastů není zatím u konce. Pokud patříte k odpůrcům plastů ve styku s potravinami, nebo jste na jejich používání velice opatrní, skleněné a nerezové lahve by vám měly plně vyhovovat.